Anglia: Stare-nowe Ashton Gate otwarte

źródło: własne | MK

Anglia: Stare-nowe Ashton Gate otwarte Zwycięstwo na początek – to otrzymali wczoraj kibice Bristol City. Ich klub właśnie zwieńczył największą przebudowę Ashton Gate w historii, a jej efekt może się podobać!

Reklama

Wczorajszy mecz Bristol City – Wigan miał być wielkim otwarciem, ale był ciut mniejszym. Wszystko dlatego, że trybuna główna dostała pozwolenie na użytkowanie dopiero w środę i sprzedaż biletów trwała jedynie dwa dni (w dniu meczu nie można było kupić wejściówek). Do tego jej górny poziom, a więc pierwszy górny poziom na całym stadionie, był jeszcze wyłączony z użytku.

Dlatego na trybunach Ashton Gate w sobotnie popołudnie zasiadło „tylko” 17 635 widzów. To i tak najwięcej od derbów Bristolu z 2013 roku, a do tego zwycięstwo 2:1 nad Wigan pozwoliło otworzyć sezon Championship 2016/17 w dobrym nastroju. W kolejnych meczach BCFC zaoferują swoim kibicom już znacznie więcej miejsc, bo całe 27 tysięcy. Nie mamy jeszcze informacji ile z tej puli przypadnie przyjezdnym, ale z pewnością ponad 3 tysiące, ponieważ jeszcze przed rozbudową było to 2,8 tys. miejsc.

Co się zmieniło na Ashton Gate?

Jeśli śledzicie nas od dawna, to pewnie wiecie, że City próbowali coś zrobić ze stadionem od wieeelu lat. Był projekt budowy nowego stadionu, który upadł w 2012 roku i dlatego już na początku 2013 pojawił się nowy, autorstwa KKA Architects. W planie uwzględniono budowę zupełnie od podstaw trybun południowej i zachodniej.

Ashton Gate

Trzeba przyznać, że tempo zmian było naprawdę dobre, choć w Anglii to typowe dzięki konstrukcji opartej o stal zamiast wylewania żelbetu na miejscu. Po sezonie 2013/14 ruszyło wyburzanie trybuny południowej, a jej następczyni była gotowa na rozgrywki 2015/16. Czyli dokładnie w rok.

Dodatkowo w tym czasie udało się wyburzyć i zbudować od nowa niższe rzędy trybuny wschodniej, a także usunąć podporę dachu, która zasłaniałaby widok z narożnika. Wnętrze wschodniej trybuny doczekało się odświeżenia.

Ashton Gate

Gdy otwarto południową trybunę, Bristol City i Bristol Rugby mogli przenieść na nią część kibiców i zwolnić zachodnią część stadionu pod rozbiórkę. Od lata 2015 do lata 2016 powstała zdecydowanie najbardziej imponująca część „nowego” Ashton Gate.

Ashton Gate

Dwupoziomowa trybuna główna mieści łącznie 10 832 osoby, przy okazji zapewniając zaplecze nie tylko dla sportowców i pracowników obu klubów urzędujących na obiekcie. To również restauracja zdolna przyjąć do tysiąca gości, prywatne loże, a także jeden z nielicznych na Wyspach system 460 baterii słonecznych, dzięki którym klub oszczędzi pieniądze, emisja dwutlenku węgla na stadionie spadnie o 20%.

Ashton Gate

Infrastruktura na zachodzie płynnie łączy się z szerokim zapleczem nowej południowej trybuny. Ta mieści 6143 osoby i posiada na zapleczu dwupiętrowy bar, restaurację dla 250 gości, muzeum i sklep klubowy, a także biura, przestrzeń wystawienniczą i 8 sal lekcyjnych.

Całości zmian dopełnia drobna, ale również istotna renowacja północnej trybuny. Dzięki temu można z powodzeniem powiedzieć, że Ashton Gate został przebudowany całkowicie, a nie tylko w części. Cena za ten dwuletni proces nie jest wygórowana, to 45 mln funtów, czyli ok. 230 mln zł. W tej cenie powstało od podstaw ok. 18 tys. miejsc, a pozostałe sektory mają lepszą infrastrukturę. I, co finansowo nie bez znaczenia, przez cały czas stadion pozostawał w użytku!

Reklama