Zabrze: Stadion gotowy, choć bez części parkingów

źródło: własne | MK

Zabrze: Stadion gotowy, choć bez części parkingów Plan dotrzymany, z końcem czerwca formalnie skończyła się budowa Areny Zabrze. Pierwszy etap nie uwzględnił jednak części powierzchni, na które poczekamy dłużej.

Reklama

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dał zielone światło dla wszystkich powierzchni realizowanych w I etapie budowy Areny Zabrze. To oznacza, że od lipca do dyspozycji są nie tylko trybuny z prawie 25 tysiącami miejsc.

Od sezonu 2016/17 Górnik będzie mógł też korzystać z powierzchni biurowych i strefy VIP na wschodniej trybunie, a kibice znajdą więcej miejsc postojowych, których dziś brakuje wokół obiektu. Parkingi są zlokalizowane na poziomie 0 (pod trybunami i wschodnim placem), gdzie znalazło się ok. 630 stanowisk.

Arena ZabrzeFot: Arena Zabrze / Stadion w Zabrzu

Z początkiem lipca mogą też zacząć funkcjonować powierzchnie komercyjne na południowej ścianie stadionu, czyli okazały pasaż handlowy. Pierwszym podmiotem witającym gości jest klub fitness z sieci Smart Gym, który zagospodarował ogromną powierzchnię aż 1597 m2.

Mniej parkingów

Przygotowany dla kibiców parking na 630 aut to nie koniec planów, wręcz przeciwnie. W dokumentacji projektowej stadionu pod trybunami miały się znaleźć dwa poziomy parkingów (630 + 550), ale najniższej kondygnacji obiektu nie oddano w terminie.

To nie opóźnienie, po prostu dodatkowe parkingi zostały przesunięte do II etapu, w którym ma powstać czwarta trybuna. Zdecydował rachunek ekonomiczny.

Decyzja ta została poprzedzona analizą inwestycji i jej etapowania. Uznano, że z uwagi na prognozowany stosunek nakładów do zysków zasadniejsze będzie stworzenie nieplanowanej wcześniej strefy VIP na poziomie +2 w części wschodniej, to jest lóż oraz Biznes Klubu, a także powierzchni biurowych i komercyjnych – wyjaśniło nam Biuro Prasowe Arena Zabrze.

Przypomnijmy, że powstałe na wschodniej trybunie zaplecze rzeczywiście nie było planowane w I etapie inwestycji. Całą infrastrukturę biznesową, prasową i biurową miała mieścić czwarta trybuna. Ponieważ jednak termin jej budowy na razie nie jest znany, zapadła decyzja o dodaniu wymaganych przepisami powierzchni do trybuny wschodniej.

Reklama