Warszawa: Legia mogła mieć stadion dla 45 tysięcy

źródło: własne | MK

Warszawa: Legia mogła mieć stadion dla 45 tysięcy W trakcie zmian ustrojowych Legia pojawił się plan budowy stadionu dla Legii. Pod względem funkcji nie różniłby się znacząco od tego istniejącego, ale wizualnie – bardzo!

Reklama

Dzięki czujnemu oku naszego Czytelnika możemy Wam dziś pokazać niezwykły artykuł z „Przeglądu Sportowego” z 1989 roku, traktujący o Stadionie Wojska Polskiego. Było to zaledwie rok po tym, jak Legia grała z Bayernem i przegrała na Łazienkowskiej 3:7. Nie wynik jest w tym przypadku istotny, a fakt, że warszawski klub otrzymał karę finansową za nieprzygotowaną strefę pracy dziennikarzy.

Już wtedy wydawało się oczywiste, że stadion jest przestarzały i tym bardziej przerażające jest, że przy Łazienkowskiej zmiany zaszły dopiero w latach 2008-2011. Koncepcja ich wprowadzenia pojawiła się jednak już w 1989 i widzimy ją na załączonym obrazku. Szkic przedstawia obiekt zdolny pomieścić do 45 tysięcy widzów, nawet jeśli tylko zachodnia trybuna miała być wyposażona w krzesełka, a reszta w mieszczące więcej osób plastikowe ławki.

Legia

Ocenę części estetycznej zostawiamy Wam, ale warto zwrócić uwagę, jak bardzo podobny w założeniach był planowany w 1989 roku stadion. Zachodnia trybuna, co wymuszały przepisy, miała zapewniać kluczową infrastrukturę sportową i biurową. I, jak w zrealizowanej koncepcji, historyczna fasada budynku klubowego byłaby zachowana.

Choć „Żyleta” była wówczas zlokalizowana na wschodzie stadionu, już w 1989 pojawił się plan wygospodarowania pomieszczeń dla „klubu kibica” na północy, gdzie powstała kilka lat temu nowa „Żyleta”. We wschodniej trybunie miał powstać hotel i internat, co oczywiście zrealizowane dotąd nie zostało, ale warto przypomnieć, że podobną funkcję może pełnić rozważana rozbudowa wschodniej trybuny i przedpola z boiskami treningowymi.

Wszystkie podobieństwa są oczywiście umowne i nie należy ich traktować dosłownie. Natomiast polecamy przeczytanie (da się po zapisaniu pełnej wersji pliku poniżej!) publikacji, by zobaczyć co autorzy niedoszłej koncepcji planowali dla Warszawy!

Legia

Reklama