Nowe stadiony: Dla półfinalistów – Francja

źródło: własne | MK

Nowe stadiony: Dla półfinalistów – Francja Ostatni zespół awansujący do półfinału i ostatnia porcja nowych stadionów. Na razie. Tym razem dodaliśmy kultowy paryski Stade Bauer, czyli chwilowo porzucony dom Red Star FC.

Reklama

W ostatnich dniach po dwa nowe stadiony dodaliśmy z Portugalii, Walii, Niemiec i Francji. W tym tygodniu dwa z tych krajów otrzymają kolejne pozycje na Stadiony.net, zależnie od wyników na Euro 2016. A już w weekend wielki finał. Nie chcemy zapeszyć, ale z Niemiec mamy najwięcej stadionów jeszcze czekających w kolejce. Zanim jednak dojdziemy do finału, poznajcie dwa nowe stadiony w Francji:

France

 

France Stade de L’Ill, Miluza

Położony nad brzegami rzeki Ill stadion we francuskiej Miluzie istnieje od 1979 roku. Dysponuje widownią wokół całego boiska (i 8-torowej bieżni), jednak to tylko niskie rzędy wkopane poniżej poziomu gruntu.

France

Nad nimi, po wschodniej i zachodniej stronie powstały duże żelbetowe trybuny. Zachodnia pełni rolę głównej dzięki bliskości parkingu i zapleczu szatniowemu dla piłkarzy oraz lekkoatletów. Piłkarskim gospodarzem jest klub FC Mulhouse, jednak obiekt służy wielu sekcjom i zawodom o charakterze ponadlokalnym.

 

France Stade Bauer, Saint-Ouen

To chyba najbardziej istotny historycznie stadion piłkarski paryskiej aglomeracji, nawet jeśli dziś zapomniany. Powstał w 1909 roku i w latach 1911-1914 był de facto stadionem narodowym Francji, goszcząc wielkie mecze przeciwko Anglii czy Włochom. W tamtym okresie również gospodarze, zespół Red Star, byli istotnym ośrodkiem sportu w kraju. Choć mistrzostwa nigdy nie zdobyli, to w latach 1921-1942 aż pięciokrotnie zdobywali Puchar Francji.

France

Ich stadion formie przypominał i do dziś zresztą przypomina stare angielskie areny piłkarskie, ze zwartymi trybunami i blaszanym dachem na słupach zasłaniających boisko. Nazwa, również jak w Anglii, pochodzi od patrona pobliskiej ulicy, francuskiego opozycjonisty Jean-Claude’a Bauera.

Stadion osiągnął szczyt rozwoju w 1947 roku, gdy jego pojemność urosła do 23 tysięcy miejsc. Gdy po II wojnie światowej skończyły się tłuste lata dla „Czerwonej Gwiazdy”, również obiekt w kolejnych dekadach tracił. W 1975 powstała co prawda nowa trybuna północna, ale za to zamiast tej południowej stanął blok mieszkalny o charakterystycznym kształcie.

Na przełomie XX i XXI wieku zaczęło się robić dramatycznie. Najpierw burza zniszczyła część dachu w 1999, a później w 2006 z walącej się wschodniej trybuny trzeba było usunąć dach w ogóle. Sama trybuna nigdy już nie została w pełni dopuszczona do użytku, ograniczając swą funkcję do sektora gości na jednym końcu. Nic dziwnego, że po awansie do Ligue 2 w 2015 roku Red Star nie grał u siebie. Klub najpierw wyniósł się poza Paryż, a później przeniósł na Stade Jean Bouin.

Reklama