Nowa budowa: Żagiel we Wrocławiu rośnie

źródło: Wroclaw.pl / własne | MK; autor: michał

Nowa budowa: Żagiel we Wrocławiu rośnie Membrana dachu nad zachodnią trybuną Stadionu Olimpijskiego pokryła już ponad połowę planowanej widowni. Tak efektownie Olimpijski jeszcze się nie prezentował.

Reklama

Urząd Miasta we Wrocławiu przedstawił najnowsze zdjęcia z budowy Stadionu Olimpijskiego i jest na czym zawiesić oko! Zachodnia trybuna – jedyna budowana od zera – nie tylko ma już szkielet dachu, ale rozpiętą nad ponad połową niego membranę.

Stadion Olimpijski© UM Wrocław

W założeniu dach ma przypominać żagiel zawieszony nad widownią i nawet jeśli metafora jest trochę na wyrost, to obszerny parasol nad widownią już dziś robi wrażenie.

Stadion Olimpijski© UM Wrocław

Zwłaszcza że zachodnia trybuna jest bardziej stroma, wyższa i przysunięta bliżej toru żużlowego niż dotychczasowe, stare nasypy. Tym samym dach wybija się ponad zabytkowe mury stadionu i będzie w przyszłości jednym ze znaków rozpoznawczych, może nawet bardziej od historycznej wieży na wschodzie.

Na przełomie roku chcielibyśmy rozpocząć procedury odbiorowe – informuje rzecznik Wrocławskich Inwestycji Marek Szempliński. Przypomnijmy, że głównym wykonawcą jest firma P.B. Inter-System, a spółka Wrocławskie Inwestycje sprawuje nadzór nad pracami. Gotowe są już konstrukcje nowych trybun po zachodniej stronie.

Stadion Olimpijski© UM Wrocław

Po wschodniej trybuny zostały poddane gruntownej renowacji. Odrestaurowana już prawie w całości wschodnia część obiektu wygląda może mniej efektownie, ale jak twierdzą wykonawcy kosztowało to mnóstwo żmudnej i ciężkiej pracy, łącznie z bardzo starannym doborem materiałów pasujących do zabytkowych fragmentów budowli. Zwłaszcza cegły musiały zostać dopasowane do konstrukcji z lat 30. XX wieku.

Inwestycja we Wrocławiu jest realizowana na przyszłoroczne Igrzyska Światowe, które odbędą się na Dolnym Śląsku. Budowa pochłonie ok. 130 mln zł. To prawie dwukrotność wyjściowego budżetu szacowanego przez Wrocław jeszcze w 2013 roku na 70 mln zł.

Stadion Olimpijski© UM Wrocław

Reklama