Nowa budowa: Ostatni stadion Mundialu od dziś u nas!

źródło: własne | MK

Nowa budowa: Ostatni stadion Mundialu od dziś u nas! Mistrzostwa w Rosji coraz bliżej, dlatego od dziś możecie u nas śledzić już wszystkie projekty realizowane przez wschodnich sąsiadów na imprezę FIFA. Ostatni jest Wołgograd.

Reklama

W minionym tygodniu rozpoczęła się instalacja fasady na Wołgograd Arenie. To jedyny stadion Mistrzostw Świata 2018, którego dotąd nie pokazywaliśmy, a od dziś możemy, dzięki uprzejmości głównego wykonawcy, firmy Stroytransgaz.

Trybuny z 64 rzędami widowni (20 na dole i 44 na górze) są już gotowe w 70%, wielka konstrukcja monolityczna w 95%. Najbardziej widowiskowe będzie jednak okładanie stadionu stalowymi przęsłami przyszłej elewacji. W sumie pojawią się 44 segmenty jak ten widoczny na zdjęciu. Każdy z nich waży 60 ton, co oznacza, że fasada Volgograd Areny będzie ważyła ogromne (w porównaniu do tych a ETFE) 2700 ton! Jej powstawanie możecie oglądać na nowych zdjęciach z budowy.

Volgograd Arena

Zaczęło się w 2013 roku

…a tak naprawdę to jeszcze w 2010. Wtedy zgłoszono jednak do FIFA zupełnie inny plan budowy stadionu. W sumie na przestrzeni lat powstało kilka różnych koncepcji, a ta ostateczna pochodzi z 2013. Zakłada – podobnie do poprzednich – całkowitą rozbiórkę starego stadionu Rotoru nad brzegami Wołgi i budowę w jego miejscu nowego stadionu.

Volgograd Arena

Stworzony przez GMP Architekten plan zakłada budowę obiektu nawiązującego do plecionej wikliny. W odróżnieniu od Stadionu Narodowego w Warszawie, tu efekt ma być osiągnięty poprzez obłożenie fasad siecią stalowych belek w geometrycznym układzie.

Volgograd Arena

Budowa ruszyła pod koniec 2014 roku i zgodnie z planem ma zakończyć się do grudnia 2017. Efektem inwestycji będzie największy stadion w tej części Rosji, zarówno pod względem pojemności (45 tys. miejsc), jak i powierzchni (123 000 m2). Na 20-hektarowej działce w miejscu dawnego stadionu Rotoru powstanie konstrukcja wysoka na 49,5 metra, do której powstania posłuży konstrukcja monolityczna wylana z aż 115 tys. m3 betonu, a także 8,5 tys. m3 stali.

Z budżetem planowanym na prawie 16,4 mld rubli, w 2015 inwestycja przeszła przez etapy rozbiórki starych trybun i ułożenia płyty fundamentowej. Prace wyprzedziły harmonogram, dzięki czemu w 2016 trybuny zaczęły rosnąć, umożliwiając instalację pierwszego przęsła fasady już w połowie roku. Do 2017 ma też ruszyć instalacja dachu, by na ostatni rok prac zostały przede wszystkim zadania murarskie, instalacyjne i wykończeniowe.

Volgograd Arena

W 2018 roku stadion będzie miejscem Mistrzostw Świata FIFA, ale jego docelowym gospodarzem ma być Rotor Wołgograd. Dzięki dużej ilości powierzchni użytkowych obiekt ma przyciągać dodatkowymi funkcjami również na co dzień, stając się jedną z atrakcji miasta.

Reklama