Narodowy: Unia pomoże zbudować halę i wieżowiec?

źródło: Wyborcza.pl / własne | MK

Narodowy: Unia pomoże zbudować halę i wieżowiec? Błonia PGE Narodowego to jedyna warszawska inwestycja, jaką Polska chce skierować do Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych. Jeśli będzie dofinansowanie, powstanie hala, wieżowiec i wiele więcej.

Reklama

Ministerstwo Rozwoju przedstawiło listę 47 projektów strategicznych, dla których chce się starać o dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych. Ostateczna lista może jeszcze ulec zmianie, ale wyraźnie wybija się w niej jeden projekt: PGE Narodowy.

Największy polski stadion ma otrzymać planowane od 2008 zaplecze. Chodzi o budowę hali widowiskowo-sportowej, wieżowca do 160 metrów (z funkcją hotelową), centrum kongresowego i mniejszej infrastruktury zapewniającej odpowiednie funkcjonowanie całego kompleksu. Wartość projektu ministerstwo oszacowało na miliard złotych, z czego sama hala może pochłonąć 600 milionów.

PGE Narodowy

To ogromna kwota, ale też planowana arena byłaby największa w Polsce dzięki pojemności pomiędzy 23 a 35 (!) tysięcy osób. Choć warto wspomnieć, że pojawiała się też liczba 15 tys. miejsc. Hala stanowiłaby optymalne uzupełnienie dla oferty Narodowego, zapewniając miejsce dla mniejszych imprez, w tym koncertów, których na stadionie jest coraz mniej. Przeniesienie ich do hali uspokoiłoby sąsiadów i zapewniłoby dobrą akustykę imprezom.

Ministerstwo Rozwoju zamierza złożyć wniosek o wsparcie finansowe z Europejskiego Banku Inwestycyjnego dla wielkiego kompleksu w ostatnim kwartale tego roku. Nie ma na razie szczegółów na temat oczekiwanej kwoty wsparcia lub ewentualnego udziału partnerów prywatnych, na których wcześniej spółka PL.2012+ liczyła.

Tradycyjnie Europejski Bank Inwestycyjny wspiera szczególnie projekty związane z odnawialną energią i środowiskiem. Takich na polskiej liście 47 nie brakuje, a rozbudowa błoń Narodowego to jedyna pozycja w kategorii „kapitał ludzki, kultura i zdrowie”. Jeśli Ministerstwo Rozwoju zgłosi warszawski projekt zgodnie z planem, to czeka go konkurencja z innymi przedsięwzięciami z całej Europy.

PGE Narodowy

Reklama