Nowy stadion i projekt: Wschodzące gwiazdy Virginii

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowy stadion i projekt: Wschodzące gwiazdy Virginii Futboliści Monarchs zaczęli rozgrywki w 2009 roku. Od tego czasu wyprzedali wszystkie mecze, przenieśli się o ligę wyżej i dziś czekają na nowy stadion za 124 miliony dolarów!

Reklama

Czy „amerykański sen” może się ziścić? Do pewnego stopnia ten zespół jest na to dowodem. Bo choć Old Dominion University utworzyli sekcję futbolową już w 1930 roku, to aktualny zespół Monarchs powstał dopiero w 2009 roku.

Wtedy zadebiutowali na zmodernizowanym stadionie i wyprzedali komplet biletów na wszystkie mecze ligi FCS (drugi szczebel). Dziś grają już w C-USA (najwyższy szczebel) i potrzebują nowego domu. Ten stary ma piękną historię, ale musi odejść…

ODU Stadium

 

Foreman Field (20 118 miejsc)

Budowa tego urokliwego stadionu ruszyła w 1935 roku i do dziś zachował swoje kluczowe elementy: dwie monumentalne trybuny na wschodzie i zachodzie. Zaokrąglony kształt, wysokie murowane arkady zdobiące fasady – takimi otwarto je w październiku 1936 roku i takie są do dziś. Oczywiście z biegiem czasu zmieniły się wieże sędziowskie, doszły maszty oświetleniowe, ale te dwie trybuny niezmiennie zdobią stadion.

ODU Stadium

Za bramkami działo się… różnie. Pierwotnie oba końce były otwarte, ponieważ stadion powstał z bieżnią lekkoatletyczną. W 1957 roku tuż za boiskiem powstały wysokie trybuny podnoszące pojemność z 17,5 do 26 tysięcy miejsc. I tu najciekawsza część: bieżni nie zlikwidowano. Po prostu na łukach biegacze przemierzali trasę pod trybunami! (zobacz poniżej)

ODU Stadium

Trybuny istniały nieprzerwanie aż do 1998. Później tę południową zlikwidowano, a w 2009 wreszcie znikła również bieżnia. Powodem była budowa na południu wartego 29,5 mln $ pawilonu z lożami VIP, sprzężonego z parkingiem wielopoziomowym. Inwestycja kosztowała ponad 80 razy więcej niż budowa w 1936 roku (300 tys. $).

ODU Stadium

Największa dotąd przebudowa została przeprowadzona po to, by na stadionie mecze mogli rozgrywać futboliści Old Dominion University, którzy wrócili w 2009 na obiekt po 69 latach! W tym czasie regularnie grywały tu inne drużyny, jednak przede wszystkim stadion służył do hokeja na trawie.

 

Nowy stadion (25 000)

ODU Stadium

Plany budowy nowego stadionu w Norfolk nakreślono w 2013 roku, gdy skala sukcesu sportowego i frekwencyjnego futbolistów Monarchs przerosła oczekiwania i możliwości stadionu. Wtedy zarząd Old Dominion University chciał wyburzyć część akademików i zbudować obiekt w ich miejscu.

Jednak w 2015 firma budowlana S.B. Ballard zaproponowała wzniesienie areny w miejscu dotychczasowej, z zachowaniem postawionego w 2009 roku pawilonu komercyjnego za południową bramką.

ODU Stadium

Przebudowa oznacza całkowitą rozbiórkę istniejących trybun (z 1936 i 1957 roku) i budowę nowych w ich miejscu. Układ zupełnie inny, ułatwiający rozbudowę, za to pojemność wyższa tylko nieznacznie, o 5 tysięcy miejsc. Kluczowe byłyby jednak nowe powierzchnie biznesowe na zachodzie, dzięki którym ODU będą mogli lepiej zarabiać na meczach.

Wykonawca szacuje, że dzięki budowie z miejscu obecnego stadionu można będzie zmniejszyć koszt z 245 mln $ do ok. 124 mln.

Reklama