Katar 2022: Jedyny stadion Zahy wychodzi z ziemi

źródło: własne | MK

Katar 2022: Jedyny stadion Zahy wychodzi z ziemi Mimo bogatego portfolio ten stadion będzie jedynym, jaki zdążyła zaprojektować Zaha Hadid przed śmiercią. Właśnie zaczyna rosnąć, ale do końca jeszcze 30 miesięcy.

Reklama

W ziemi jest już komplet czterech rodzajów pali. Główna płyta fundamentowa również jest zakończona, dzięki czemu widać zarys przyszłych trybun. Teraz w Al Wakrah na przedmieściach Dauhy zacznie się bardziej widowiskowa część prac. W najbliższych tygodniach na placu budowy pojawią się wysokie żurawie i ruszy stawianie trybun dla ok. 40 tys. widzów (z czego 50% do tymczasowych).

Al Wakrah Stadium

W ciągu najbliższych 30 miesięcy konsorcjum MIDMAC oraz PORR QATAR postawi wysoki na 48 metrów stadion Mistrzostw Świata 2022. To pierwszy i zarazem jedyny obiekt piłkarski, który udało się zaprojektować przed śmiercią Zasze Hadid, słynnej architektce z Iraku, która zmarła 31 marca. Dlatego Katarczycy dziś są dumni, że właśnie u nich stanie dzieło twórczyni dziś prawie czczonej za wkład w architekturę.

Najważniejszą częścią projektu w Al Wakrah będzie kopuła dachu, której wzniesienie ma potrwać aż 15-17 miesięcy. Jej nietypowa konstrukcja i organiczny kształt przysporzyły arenie kontrowersyjnego, ale też żartobliwego przydomku „waginy”.

Al Wakrah Stadium

Reklama