Amsterdam: Będzie trybuna stojąca, nie będzie iluminacji

źródło: własne | MK; autor: michał

Amsterdam: Będzie trybuna stojąca, nie będzie iluminacji Ajax Amsterdam potwierdził, że bierze udział w pilotażowym programie i stworzy dla widzów na południowej trybunie sektory stojące. Inna ciekawa wieść: ArenA nie będzie świecić nocą.

Reklama

Wczoraj sporo zamieszania wywołał komunikat grupy kibicowskiej VAK410, która w minionym tygodniu brała udział w spotkaniu roboczym z przedstawicielami Ajaksu i innych grup kibicowskich. Tematem była planowana transformacja dolnego poziomu trybuny południowej Amsterdam Areny na miejsca stojące.

Dla VAK410 to informacja o tyle problematyczna, że grupa zajmuje jeden z górnych sektorów, gdzie miejsca stojące nie powstaną. Dlatego klub chce przenieść tę grupę na dół, uzasadniając to również względami bezpieczeństwa.

Aktualnie nie mamy informacji, ile dokładnie miejsc stojących powstanie i czy wpłynie to wydatnie na pojemność stadionu. Ajax potwierdził jedynie, że sektory stojące powstaną w ramach pilotażowego programu holenderskiego związku piłkarskiego, KNVB. Konstrukcyjnie rozwiązanie będzie przygotowane do szybkiej konwersji w sektory siedzące, by sprostać meczom UEFA.

Według informacji grupy kibiców F-Side chodzi jedynie o centralną część dolnej trybuny południowej, co sugeruje ograniczoną wielkość nowego projektu. Ajax ma przesłać szczegółowe informacje posiadaczom karnetów w przyszłym tygodniu. Poniżej przedstawiamy poglądową, przygotowaną przez nas wizualizację, jak mogłoby wyglądać to rozwiązanie.

Amsterdam ArenA

Amsterdam ArenA razić nie może

Innym tematem jest planowana rozbudowa Amsterdam Areny. Wkrótce mają ruszyć prace nad wschodnią trybuną, która otrzyma znacznie większe zaplecze i nowoczesną fasadę z ETFE. W zamyśle to rozwiązanie umożliwia wyświetlanie ciekawych wzorów na bryle obiektu.

Jednak pod koniec marca miejska komisja ds. majątku i zabytków zaleciła, by zrezygnować z barwnej iluminacji LED. Chodzi o zanieczyszczenie światłem okolicy, które mogłoby razić mieszkańców osiedli w pobliżu. Komisja zaproponowała, by wschodnia trybuna otrzymała jedynie łagodną iluminację, jak ta zaprezentowana na wizualizacji poniżej. Operator stadionu przystał na takie rozwiązanie.

Przypominamy, że Amsterdam ArenA będzie rozbudowywana przed Euro 2020. Projekt zakłada rozbudowę infrastruktury wewnątrz obiektu, nową fasadę i możliwe dodanie kolejnych funkcji przy samym stadionie. Nie będzie jednak wzrostu pojemności.

Amsterdam ArenA

Reklama