Nowy projekt: Stadion Redskins w wielkim leju

źródło: własne | MK

Nowy projekt: Stadion Redskins w wielkim leju Zamiast tradycyjnego betonowego oceanu parkingów, ten stadion powstanie w ogromnym leju, a parkingi zwieńczy zieleń. Wewnątrz trybuny zleją się w jeden poziom, choć w sumie będą aż trzy poziomy…

Reklama

Znamy już kolejne szczegóły i mamy garść dużych wizualizacji z Waszyngtonu. Zaprojektowany przez Bjarke Ingelsa nowy stadion Washington Redskins ma być przełomowy z uwagi na rozplanowanie przestrzeni przede wszystkim wokół, a mniej w samym stadionie.

Pierwszą pokazaną lokalizacją dla tego obiektu jest Oxon Hill, tuż za południową granicą między Washington DC a Maryland. Krytycy mogą powiedzieć, że taka lokalizacja to nie przypadek: władze Washington DC nie pozwolą zbudować u siebie stadionu tak długo, jak zespół nazywa się Redskins. Ale jest też praktyczny aspekt budowy na wsi, pod miastem. Obiekt byłby położony przy ważnym węźle autostradowym, łączącym największe miasta w okolicy.

Redskins Stadium

Stadion ma być otoczony ogromnymi parkingami na aż 25 tys. samochodów. Zwykle w przypadku aren NFL oznacza to morze betonu w każdym kierunku. Jednak tu rozmiar parkingów zminimalizowano poprzez tworzenie kilku poziomów ukrytych pod powierzchnią. Cała forma parkingu przypomina zapadający się poniżej poziomu gruntu lej. Dzięki lokalizacji stadionu na jego wschodnim krańcu, lej może stanowić amfiteatr ze sceną ustawioną przy stadionie. Wtedy pojemność mogłaby osiągnąć ok. 100 tys. osób.

Redskins Stadium

Parkingi będą pokryte zielenią, by uprzyjemnić pobyt widzów przed imprezami i po nich. Bezpośrednio przy stadionie ma powstać fosa, która zastąpi tradycyjne ogrodzenia w niezauważalny sposób. Przy okazji może być używana jako basen z falami latem lub lodowisko – zimą. Przejście będzie możliwe dzięki 8 kładkom prowadzącym na stadion.

Redskins Stadium

Elewacja ze złotej siatki metalowej będzie wskazywać położenie bram swoim kształtem. Wejścia będą ulokowane tam, gdzie fasada będzie wygięta do wewnątrz, a w miejscach rozchylenia na zewnątrz powstaną dodatkowe przestrzenie komercyjno-rozrywkowe.

Redskins Stadium

Trybuny osiągną niekonwencjonalną formę, w której nie ma sztywnego podziału na poziomy. Przeciwnie, piętra widowni będą jedynie zarysowane poprzez wcięcia z przeszklonymi przestrzeniami komercyjnymi. Docelowa pojemność stadionu czyniłaby go jednym z najmniejszych w NFL, z pojemnością zaledwie 60 tys. miejsc.

Redskins Stadium

Wokół trybun ma powstać rozległa promenada górna, stanowiąca niezwykły punkt widokowy zarówno na otoczenie dookoła, jak i do wnętrza stadionu. Pod nią znajdzie się rozległa infrastruktura, w tym 9 tys. m2 biur oraz 4 tys. m2 na muzeum klubowe.

Na zachodnim krańcu działki miałby powstać kompleks treningowy Redskins z czterema pełnowymiarowymi boiskami.

Reklama