Niemcy: Za miesiąc przetarg na nowy stadion Darmstadt

źródło: własne | MK

Niemcy: Za miesiąc przetarg na nowy stadion Darmstadt Miał być ogłoszony już teraz, ale wpłynęło sporo zastrzeżeń. Dlatego przetarg na całkowitą przebudowę stadionu Böllenfalltor ruszy pod koniec kwietnia. Nowa arena pomieści 19 350 widzów.

Reklama

Planowana przebudowa Merck-Stadion am Böllenfalltor ma niewielki poślizg. Urząd miasta w Darmstadt otrzymał 57 zastrzeżeń. Uwagi zgłosiły osoby prywatne i instytucje, a ich treść jest bardzo zróżnicowana. Pojawiają się przede wszystkim obawy o korki, hałas, miejsca parkingowe czy ochronę przyrody.

Urzędnicy niedawno zaczęli analizować pisma i będą dostosowywać koncepcję do uwag, jeśli uznają je za zasadne. Kluczowe będzie stanowisko Uniwersytetu Technicznego, który ma kampus w bliskim sąsiedztwie stadionu. Uczelnia poprosiła, by dać jej jeszcze miesiąc na analizę proponowanych rozwiązań.

W związku z tym przetarg na nowy stadion został odłożony na końcówkę kwietnia. Postępowanie będzie miało formułę „projektuj + buduj”, a nowy stadion o pojemności ok.  19 350 miejsc ma pochłonąć 33 mln € (140 mln zł). Budowa mogłaby ruszyć jeszcze w tym roku, co pozwoliłoby na ukończenie przed sezonem 2018/19.

Wzorowo przeprowadzone konsultacje społeczne

W 2015 roku miasto zaprosiło kibiców i klub do rozmów na temat przyszłości stadionu. Fani przygotowali własną koncepcję obiektu, prezentując w niej komplet oczekiwań. Najważniejsze to zastosowanie rzadkiego w Niemczech, a popularnego w Anglii podziału na miejsca stojące i siedzące. Te stojące zajmą niższe rzędu, a krzesełka znajdą się za nimi, na podwyższeniu. Samorząd przystał w całości na plany fanów.

Merck-Stadion am Bollenfalltor

Merck-Stadion am Bollenfalltor

Merck-Stadion am Bollenfalltor

Reklama