Katar 2022: Ruszyła budowa „beduińskiego namiotu”

źródło: SC.qa

Katar 2022: Ruszyła budowa „beduińskiego namiotu” Najdalej wysunięty na północ stadion Mistrzostw Świata 2022 powstanie na ogromnym nasypie, by lepiej imitować namiot Beduinów i jednocześnie zapewnić świetną akustykę.

Reklama

W oddalonym od Ad-Dauhy o 30 km al Khor formalnie rusza budowa ogromnego namiotu, Al Bayt Stadium. Skalę areny mieszczącej 60 tys. osób podkreśli dodatkowo fakt, że powstanie na usypanym sztucznie 14-metrowym cokole. Ten podest ma nawiązywać do prawdziwych namiotów stawianych na pustyni, które również były ustawiane na podwyższeniu.

Al Bayt Stadium© Supreme Committee for Delivery and Legacy

Jego stworzenie trwało pół roku, teraz wreszcie rozpoczęło się palowanie. Usztywniające podłoże pale będą sięgały aż na 21 metrów w głąb gruntu. Instalacja wszystkich (dokładna liczba nie podana) potrwa aż do końca 2016 roku, później w 2 lata powstanie cała konstrukcja stadionu.

Najdalej wysunięta na północ arena Mistrzostw Świata 2022 przybierze kształt namiotu, a dzięki podniesieniu poziomu gruntu niecka trybun ma wyjątkowo sprzyjać akustyce. Wesprze ją też zamknięta forma obiektu, który będzie miał zwarte trybuny i charakterystyczne wyprofilowanie dachu. Efekt prawdopodobnie zmniejszy się po Mundialu, gdy pojemność zostanie ograniczona do 32 tys. widzów.

Al Bayt Stadium© Supreme Committee for Delivery and Legacy

Reklama