Nowy projekt: Tańczący stadion z Batumi

źródło: własne | MK

Nowy projekt: Tańczący stadion z Batumi Nie herbaciane pola, ale też jest pięknie. Prosty, a naprawdę przykuwający wzrok nowy stadion zacznie rosnąć w gruzińskim Batumi w 2016 roku.

Reklama

nowopowstałej alei prowadzącej na wybrzeże kurortu. Wybrana lokalizacja miała wpływ na kształt stadionu, ponieważ zmieszczenie na działce 20-tysięcznika wymusiło ścięcie ostatnich rzędów w narożnikach. W sumie nowy stadion z parkingami dla ok. tysiąca aut zajmie ok. 87 tys. m2.

Batumi Stadium

Za koncepcję odpowiada znana turecka pracownia Bahadira Kula, który zaprojektował już ponad 20 stadionów i innych aren sportowych, wliczając jedne z najciekawszych w Turcji, jak Kayseri czy Konya. Dla pierwszego gruzińskiego projektu pracownia wybrała motyw tańca, z którego słynie Gruzja.

Batumi Stadium

Motyw szybkiego obrotu charakterystyczny dla kaukaskich tańców jest uchwycony w falującej elewacji, która za dnia będzie biała. Nocą będzie dynamicznie rozświetlana w barwach Gruzji, miasta, prowincji lub lokalnego klubu Dinamo, z możliwością tworzenia wielu innych kombinacji.

Batumi Stadium

Dwupoziomowe trybuny pomieszczą nieznacznie ponad 20 tys. widzów rozmieszczonych niemal idealnie pomiędzy oba piętra – 10 040 na dole i 9995 na górze.

W 2016 roku powstanie szczegółowy projekt i fundamenty nowego stadionu. Całość prac ma być wykonana do końca 2018. Całkowity koszt stadionu nie jest jeszcze znany, ale ma być przystępny. Na razie finansujący prace gruziński rząd zabezpieczył na projekt oraz prace przygotowawcze 12,98 mln lari (ok. 22 mln zł).

Reklama