Nowa budowa: Zima niestraszna w Samarze

źródło: własne | MK

Nowa budowa: Zima niestraszna w Samarze Budują już prawie półtora roku, ale jeszcze sporo pracy przed nimi. W rosyjskiej Samarze powstaje stadion nazywany „Kosmos Areną” z uwagi na futurystyczny kształt. Od dziś u nas regularne fotorelacje.

Reklama

W pierwotnej kandydaturze Rosji do organizacji Mistrzostw Świata 2018 Samara miała otrzymać nowy stadion zbudowany na wyspie na południu miasta. Później rozważano również lokalizację przy lotnisku międzynarodowym, ale ostatecznie stanęło na północnym wylocie na Moskwę.

Samara Arena

Prace przygotowawcze ruszyły na początku 2014 roku, a oficjalne rozpoczęcie budowy przyszło w lipcu, gdy powstawały już wykopy pod fundamenty. Aktualnie robotnicy wyprzedzają harmonogram nieznacznie.

Samara ArenaTak wyglądał stadion na początku tego roku... © Александр Карягин

Na początku 2016 roku ma zacząć rosnąć stalowa kopuła nad przyszłymi trybunami, a całość powstanie w 2017 roku. Postępy możecie od dziś śledzić na Stadiony.net dzięki pomocy Aleksandra Karjagina.

Samara Arena...tak wygląda dziś... © Александр Карягин

Stworzony przez międzynarodowy zespół projekt stadionu swoim rozmachem przerasta większość aren fazy grupowej Mundialu. Arenę pokryje sferyczny dach o średnicy 330 metrów, a pod nim znajdzie się aż 150 tys. m2 powierzchni użytkowej.

Dwupoziomowe trybuny zaplanowano dla 45 tys. widzów bez opcji pomniejszania po imprezie. Dwa rozległe poziomy widowni przedzielą dwa pasy miejsc o podwyższonym standardzie.

Samara Arena...a tak ma wyglądać w 2017 roku!

Samarski stadion był jednym z pierwszych, które otrzymały akceptację dla budżetu. Pierwotnie planowany na poziomie ok. 15 mld rubli, został zredukowany w 2015 rok 13,2 mld, jednak ma być ponownie weryfikowany. Zaktualizowaną wartość powinniśmy poznać jeszcze w grudniu.

Reklama