Chorwacja: Stadion Hajduka narodowym dobrem kultury

źródło: SlobodnaDalamacija.hr; autor: michał

Chorwacja: Stadion Hajduka narodowym dobrem kultury Całkiem zasłużenie Stadion Poljud został wpisany na listę chorwackich dóbr kultury. Z jednej strony oznacza to ochronę prawną, a z drugiej – daje szansę na modernizację starzejącego się obiektu.

Reklama

Pod koniec listopada Stadion Poljud został wpisany przez Ministerstwo Kultury w Zagrzebiu na listę dóbr kultury Chorwacji. Trudno z taką decyzją się nie zgodzić, ponieważ otwarty w 1979 roku obiekt wyprzedzał swoje czasy i do dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych stadionów w tej części Europy.

Nowy status splickiego stadionu oznacza, że obiekt będzie chroniony prawnie przed istotnymi zmianami konstrukcyjnymi lub wyburzeniem. Przez lata Poljud stał się jednym z kluczowych punktów krajobrazu Splitu i tak ma już pozostać.

Czy to dobra wiadomość dla grającego tu Hajduka? Sądząc po dzisiejszych wypowiedziach prezesa klubu Marina Brbicia – bardzo dobra. Klub od dłuższego czasu walczy o środki na kompleksową modernizację stadionu, a teraz powinno być łatwiej o dofinansowanie z budżetu państwa.

Przebudowy nie będzie, ale podwyższenie standardu jest konieczne. Stadion nie był bowiem istotnie zmieniany od otwarcia w 1979 roku i dziś wymaga znacznych nakładów.

Stadion Poljud© Hajduk.hr

Stadion Poljud© Miho Bakalić

Reklama