Wiedeń: Rapid prosi o pieniądze kibiców

źródło: własne | MK

Wiedeń: Rapid prosi o pieniądze kibiców Rapid Wiedeń zaprasza swoich fanów do zainwestowania w nowy stadion. Uczestnikiem projektu można być już za 100€, które klub zwróci z nawiązką za kilka lat. Zainteresowanie jest bardzo duże.

Reklama

Nowy stadion Rapidu Wiedeń powstaje w rekordowym tempie, ale jest też rekordowo dużym wyzwaniem finansowym dla wiedeńskiego zespołu. Budżet w okolicy 50 mln € (210 mln zł) ma być pokryty w większości z kredytów, ale Rapid stara się szukać pieniędzy również w innych źródłach.

Dlatego podczas najnowszego zgromadzenia akcjonariuszy ogłoszono program crowdfundingowy, w którym zespół zamierza uzbierać z datków kibiców co najmniej 3 mln € (13 mln zł). „Datki” to może nie najlepsze określenie, ponieważ program przypomina inwestowanie w obligacje.

Allianz Stadion

Rapid zobowiązuje się oddać cały wkład w ciągu 5, 7 lub 9 lat, zależnie od wybranego przez uczestnika progu. W każdym z nich uczestnik otrzyma również coroczną wypłatę odsetek od inwestycji, w wysokości odpowiednio 2%, 2,5% oraz 3%. Wysokość wypłat może jednak być zależna od wyników sportowych i finansowych klubu, a w przypadku bankructwa zwrotu nie będzie.

Ewentualne ryzyko wydaje się kibicom na tyle małe, że wielu z nich inwestuje znaczne sumy. Udział można rozpocząć od wkładu 100€, ale są osoby wpłacające po kilka tysięcy. Tym sposobem na koncie jest już grubo ponad 400 tys. €, a tylko w trakcie pisania tego tekstu przybyło ok. 20 tys. €!

Reklama