Szwajcaria: Bliżej nowego stadionu w Zurychu?

źródło: własne | MK

Szwajcaria: Bliżej nowego stadionu w Zurychu? Urząd miasta w Zurychu ujawnił listę pięciu konsorcjów, które stanęły do walki o budowę nowego stadionu w Hardturm. To będzie już trzecie tak ważne podejście do stadionu w tym miejscu.

Reklama

Ma mieścić 16 tys. widzów w typowo piłkarskim układzie, a częścią inwestycji ma być budowa 175 tanich mieszkań w sąsiedztwie. Tego oczekują władze Zurychu w miejscu dawnego stadionu Hardturm od potencjalnych inwestorów.

W tym miejscu nie udało się już zbudować stadionu przed Euro 2008 oraz w 2013 roku (wizualizacje obu poniżej). Dlaczego więc miałoby się udać za trzecim razem? Przede wszystkim obiekt ma być finansowany prywatnie, dzięki czemu nie będzie trzeba prowadzić referendum, jak w dwóch podejściach zakończonych niepowodzeniem.

HardturmWersja planowana w latach 2004-2006 zakładała aż 30 000 miejsc, ale została zablokowana przez mieszkańców z powodu zbyt ogromnej skali.

HardturmW 2013 było bliżej realizacji skromniejszego stadionu dla 19 500 widzów, jednak tym razem skala wydatków publicznych spotkała się ze sprzeciwem w referendum.

Całość ma powstać w partnerstwie publiczno-prywatnym, w którym inwestorzy będą mogli czerpać korzyści ze stadionu i przylegającej infrastruktury w zamian za ich stworzenie. Wczoraj urząd miasta ujawnił, jakie konsorcja stanęły do walki. Pierwotnie miało ich być aż 6, ale jeden zespół wycofał się w ostatniej chwili.

Konsorcjum 1: Wykonawca to szwajcarska filia BAM Group, której spółka-córka BAM Sports z powodzeniem buduje stadiony w całej Europie. Architekci odpowiedzialni za kształt stadionu to Burkard Meyer Architekten, czyli ten sam zespół, którego zwycięski projekt przepadł w referendum w 2013. Ten nowy ma wykorzystać najlepsze cechy poprzednika. Finansowanie inwestycji zabezpiecza PSP Swiss Property AG.

Konsorcjum 2: Budowniczym miałaby być spółka HRS Real Estate AG, znana z budowy takich stadionów jak Stockhorn Arena czy Tissot Arena. Inwestorem będzie finansowa grupa Swisscanto Anlagestiftung, a projekt stworzy zespół Pool Architekten. Ta pracownia startowała też w konkursie z lat 2012-2013, ale tym razem zapowiada zupełnie nową koncepcję.

Konsorcjum 3: Marazzi AG budowała już stadiony w Bernie i Bazylei, teraz chce stworzyć też najnowszy piłkarski stadion w Zurychu. Za jego projekt ma odpowiadać duńska pracownia BIG Group, a zaplecze finansowe zapewni zespół firm Turidomus, Adimora i Basler Versicherung.

Konsorcjum 4: Grupa pod przewodnictwem Mettler2Invest AG wystartuje z koncepcją stworzoną przez Theo Hotz Partner AG. Hotz próbował już swoich sił w konkursie na projekt Letzigrund, ale zajął drugie miejsce i nie ma jeszcze „swojego” stadionu w Zurychu. Finansowanie zapewni Helvetia Insurance.

Konsorcjum 5: Inwestycję mają prowadzić Stokar + Partner oraz Caretta Weidmann AG. Finansową stronę zabezpieczą Immo Helvetic, Berninvest AG i Immo Invest Partner AG. Projekt powstanie z połączenia siła aż trzech zespołów projektowych: Huggenbergerfries, Schwaar + Partner oraz Schwaar + Partner.

Reklama