Nowe stadiony: Wciąż zwiedzamy USA

źródło: własne | MK

Nowe stadiony: Wciąż zwiedzamy USA I wciąż nam się podoba. Dziś zapraszamy na wizytę w legendarnej wojskowej uczelni West Point, a do tego na istotnych stadionach Kansas i Virginii Zachodniej.

Reklama

USA

 

Bill Snyder Family Stadium, Manhattan, Kansas (53 000)

new USA stadiums

Kansas State University to jeden z rzadkich przykładów uczelni z dwoma stadionami futbolowymi. Na południowym krańcu kampusu stoi wciąż stary Memorial Stadium, a na północnym nowy, otwarty w… 1968. Czyli nie taki nowy, a jednak oba pozostają w użyciu. Ten nowszy stanął na planie litery U, z otwartą północną stroną. W chwili otwarcia mieścił 35 tys. widzów.

Jednopoziomowe trybuny na przestrzeni lat były powiększane, ale przede wszystkim w sposób tymczasowy. Pierwsza duża zmiana to dodanie 4 tys. miejsc do wschodniej trybuny w 1970 roku. Jednak te sektory zostały zdemontowane po 28 latach, gdy w 1998 nad całą wschodnią trybuną uczelnia zrealizowała górny poziom. W 2006 trybuny urosły po raz ostatni jak dotąd, gdy na północy powstała skromna trybunka dla 1900 osób.

Choć trybuny na razie nie rosną, zaplecze stadionu uległo ogromnej przemianie w nowym tysiącleciu. W 2013 powstał nowy budynek główny zachodniej trybuny, którego budowa pochłonęła ok. 90 mln $. Inwestycja zaowocowała powstaniem nowych lóż i półotwartego sektora biznesowego, a całość udekorowała elewacja z wapieni. Z kolei w 2015 za północną trybuną stanął nowy zespół budynków nazwany Vanier football Complex, to sportowe serce stadionu.

 

Joan C. Edwards Stadium, Huntington, Virginia Zachodnia (38 227)

new USA stadiums

Plan wyprowadzki ze starego Fairfield Stadium pojawił się jeszcze w latach 80. Następca miał posiadać jedną zasadniczą zaletę: lokalizację na kampusie Marshall University. Uczelnia zabezpieczyła środki na początku 1989, emitując obligacje na 70 mln $ (z tego 30 mln na stadion). Dzięki temu udało się znaleźć wykonawców wiosną 1990, a budowa formalnie ruszyła w lipcu.

Wzniesienie stalowych trybun zajęło co prawda tylko rok, jednak dopiero po ich postawieniu okazało się, że… stadion jest za mały. Architekci przyznali, że popełnili błąd w obliczeniach i zamiast 30 tys. widzów trybuny mieściły ok. 28 tysięcy. Różnica powstała wskutek złego pomiaru krzesełek z oparciami w centralnych sektorach głównej trybuny.

Wyjściowy układ z dwiema trybunami wzdłuż boiska nie dał zatem oczekiwanych efektów i pierwsza rozbudowa przyszła już w 1994. Wtedy po południowej stronie stadionu stanęły wyczekiwane brakujące 2 tysiące miejsc. Wkrótce jednak południowa trybuna urosła dalej – w 2000 dorównała wysokością dwóm pozostałym, a pojemność wzrosła do ponad 38 tys. miejsc. Po północnej stronie miejsca na rozbudowę nie ma, tam od 1992 funkcjonuje główny gmach sekcji futbolowej Marshall University.

Co ciekawe, stadion należy do nielicznych nazwanych na cześć kobiety. Joan C. Edwards była filantropką, która wraz z mężem przekazała uczelni na przestrzeni lat aż 65 mln $. Jej mąż James jest z kolei patronem boiska.

 

Michie Stadium, West Point, Nowy York (38 000)

new USA stadiums

Główny stadion prestiżowej United States Military Academy powstał w niezwykle malowniczym miejscu, nad zbiornikiem retencyjnym Lusk w West Point. Co w latach 20. nie było jeszcze normą, od początku miał typowo futbolowy układ. Częściowo wsparte o wzgórze trybuny powstały w formie litery C, z otwartą w kierunku wody wschodnią stroną.

Pierwotne trybuny wciąż stanowią część budynku (dolne sektory niższego poziomu), choć z czasem dobudowano kolejne rzędy, w 1962 pierwszą stałą trybunę wschodnią, a w 1969 górny poziom zachodniej. Z tych sektorów widać rzekę Hudson płynącą na wschód od stadionu. Wreszcie w 2003 doszedł pokaźny pawilon prasowo-sportowo-komercyjny na południu stadionu, ostatnia duża rozbudowa.

Od pierwszego spotkania jedynym użytkownikiem jest miejscowa drużyna Army Black Knights, której założenie zaczęło się od determinacji Dennisa Michie. Ten student w 1890 zawiązał drużynę, za co później został patronem stadionu.

Reklama