Bielsko-Biała: Będzie elewacja? Za wcześnie albo za późno

źródło: DziennikZachodni.pl / własne: MK

Bielsko-Biała: Będzie elewacja? Za wcześnie albo za późno Część radnych w Bielsku-Białej sugeruje, by Stadionowi Miejskiemu dodać walorów estetycznych przez zewnętrzną elewację. Prezydent pochyli się nad sprawą, ale jeszcze za wcześnie. Lub za późno…

Reklama

Grupa radnych z komitetu prezydenta Jacka Krywulta zaproponowała, by dodać do Stadionu Miejskiego elewację w bliżej nieokreślonej formie. Ich zdaniem aktualna bryła jest zbyt surowa i przez to mało atrakcyjna. Można by ją przykryć np. membraną prezentującą lokalną symbolikę.

Piłkarze grają na pięknej murawie, a kibice oglądają ich ze świetnie prezentujących się trybun. Jednak zaproponowana przez architekta surowa bryła zewnętrzna stadionu będąca połączeniem betonu i stali z powodzeniem mogłaby być „opakowana” w lekką elewację z odpowiednich prefabrykatów, które na przykład mogłyby stworzyć mozaikę przedstawiającą sceny z historii klubu czy miasta Bielska-Białej – argumentują radni.

Stadion Miejski w Bielsku-BiałejMoże taka? Wzorem Stadionu Olimpijskiego w Londynie można by rozpiąć płaty membrany pomiędzy odciągami dachu. Częśc neutralnych, część w barwach miasta, BKS-u i Podbeskidzia. A może wszystkie jednobarwne za dnia, a rozświetlane nocą? Fot: Adam Szyszka, wiz. Stadiony.net

Zdaniem inicjatorów planu taką elewację nocą można by niedrogo podświetlić lampami LED, co dodatkowo poprawiłoby atrakcyjność stadionu.

Prezydent odniósł się do pomysłu, ale bez jednoznacznej odpowiedzi. – Sprawę rozpatrzymy głównie w aspekcie praw autorskich, które dotyczą architektury stadionu. Nie wiem, na ile one pozwalają na to, co proponują radni. Sprawa jest ciekawa, ale najpierw musimy oddać stadion do użytku. Jeśli prawa autorskie dopuszczają takie rozwiązanie, na pewno w tym zakresie coś zrobimy – ocenił prezydent Krywult.

Komentarz Stadiony.net: Za wcześnie czy za późno? Cały temat elewacji zdaniem prezydenta pojawia się za wcześnie, bowiem budynek nie jest jeszcze oddany do użytku. Formalnie jednak wybudowany już został i w praktyce niektóre postulaty brzmią jakby radni i prezydent wspólnie przespali ostatnie lata.

Stadion jest konstrukcyjnie gotowy i nie da się do niego dołożyć dowolnej elewacji zewnętrznej na zawołanie. Według naszych informacji nie ma nawet pewności, czy lekka membrana rozpięta między odciągami zadaszenia (jak ta sugerowana przez nas na wizualizacji) nie wpłynęłaby zbyt mocno na parametry dachu. Tym bardziej cięższa i bardziej zwarta konstrukcja.

Nie wspominając nawet o tym, że stadion ma już zaprojektowaną i wykonaną iluminację złożoną z 68 lamp halogenowych, więc ich wymiana na inną technologię to dodatkowe koszty. Rozważania na temat estetyki powinny były pojawić się na etapie konsultowania projektu, a nie po zakończeniu budowy. Teraz z dołożeniem tak istotnego elementu może być i trudniej, i drożej.

Reklama