Nowe stadiony: (Prawie) skompletowaliśmy serbską ekstraklasę

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowe stadiony: (Prawie) skompletowaliśmy serbską ekstraklasę Nocą dodaliśmy siedem stadionów z Serbii, w tym ważne stadiony SuperLigi. W tekście poznacie je po żółto-czerwonej ikonce z logo ligi.

Reklama

Serbia

 

SerbiaStadion Čair, Nisz (18 151)

Serbia© Stadiontour.at

Jeden z najważniejszych stadionów poza Belgradem powstał w serbskiej części Jugosławii powstał w 1963 roku. Rok później gościł jeden z dwóch meczów reprezentacji narodowej. Rozmiar ok. 40 tys. miejsc i położenie w śródmieściu dużego miasta sprzyjały takim wydarzeniom, ale z czasem stały się ogromnym ciężarem.

Zarządzany przez Radnićkiego obiekt popadł w ruinę. W 1995 roku wyłączono z użytku północną i wschodnią trybunę, a w 2008 również południową – wszystkie ze względów bezpieczeństwa.

Dlatego w 2011 ruszyła gruntowna przebudowa. Wszystkie wymienione trybuny wymieniono na nowe. Docelowo miały być zadaszone, a w ostatnim etapie miała powstać od podstaw również zachodnia, jednak tych części planu do dziś nie zrealizowano.

 

Stadion Čika Dača, Kragujevac (15 100)

Serbia© Stadiontour.at

Nazwa tego stadionu na północy Kragujevacu honoruje „Wujka Daczy”, Danilo Stojanovicia. To właśnie Sojanović w 1903 roku sprowadził piłkę nożną do Szumadiji w sercu dzisiejszej Serbii. Stadion powstał co prawda dużo później, ale jako reprezentacyjny obiekt regionu otrzymał imię „ojca” krajowego futbolu.

Mimo prostej konstrukcji na nasypach obiekt powstawał bardzo długo, aż 9 lat. W chwili ukończenia mieścił 30 tysięcy widzów na trybunach z ławkami. Tylu też pojawiło się na otwarciu, które swoją obecnością uświetniły drużyny Partizana i Crvenej Zvezdy z Belgradu.

Największa dotąd modernizacja miała miejsce w 2007 roku, gdy trzy z czterech trybun otrzymały krzesełka. Wraz z północnym łukiem obiekt mieścił ponad 22 tysiące, a po jego wyłączeniu z użytku ok. 15 tys. miejsc. Docelowo w planie jest odnowienie północnej części, a także budowa nowej trybuny głównej na wschodzie obiektu.

 

SerbiaGradski Stadion, Novi Pazar (10 000)

Serbia

Miejski stadion w Novim Pazarze (przy granicy z Kosowem) pierwotnie był obiektem lekkoatletycznym z jedną trybuną na zachodzie. Dzisiejszy kształt otrzymał w latach 2011-2012, gdy w dwóch fazach powstały nowe trybuny.

Najpierw od podstaw zbudowano wschodnią i przebudowano zachodnią. Później z prefabrykatów powstała trybuna północna, pozostawiając miejsce na dalszą rozbudowę jedynie na południu. Ze wszystkich pozostałych stron obiekt osiągnął maksymalny rozmiar.

 

SerbiaStadion Mladost, Lučani (8000)

Serbia© Stadiontour.at

Niezwykłą cechą tego stadionu jest fakt, że nawet po instalacji krzesełek na wszystkich sektorach jego pojemność znacznie przekracza liczbę mieszkańców. Lučani to niewielkie miasto z ok. 5 tysiącami mieszkańców, choć górska gmina wokół liczy ponad 20 tys. osób.

Stadion leży w samym sercu Lučani, wzdłuż drogi krajowej. Z uwagi na przebieg trasy wzdłuż zachodniej trybuny, rolę głównej przejęły sektory z zadaszeniem na wschodzie.

 

Gradski Stadion, Kraljevo (5000)

Serbia© Stadiontour.at

Choć oficjalna strona Slogi wciąż podaje rozmiar na poziomie 10 tys. miejsc, realna pojemność stadionu miejskiego w Kraljevie jest znacznie niższa, na poziomie 4,5 – 5 tys. widzów. W swej historii miał jednak mecze z widownią znacznie powyżej któregokolwiek z tych pułapów. Gdy Sloga walczyła o awans do najwyższej ligi w 1970, oglądało ją prawie 20 tysięcy osób.

Obiekt jest ulokowany przy linii kolejowej i fabryce wagonów, co wymusiło lokalizację boiska na osi wschód-zachód. Tym samym główna trybuna stoi na południu, wzdłuż torów, a po drugiej stronie nieco mniejsza północna. Za bramkami jest miejsce na dodatkowe sektory, ale nie ma zapotrzebowania.

 

Stadion Obilić, Belgrad (4508)

Serbia© Jörg Pochert

Jeden z „mistrzowskich” stadionów Belgradu to dom Obilicia. Ten mało znany klub zdobył w 1998 swe jedyne mistrzostwo i zdołał nawet zremisować z Bayernem 1:1 zanim szybko pożegnał się z europejskimi pucharami. Dopiero później, w 2006 roku, obiekt doczekał się budowy nowej trybuny głównej wzdłuż północnej strony boiska.

Mimo tej inwestycji nie spełnia kompletu wymogów UEFA, co nie przeszkodziło w organizacji tutaj Euro U17 w 2011 roku. Dziś Obilić jest klubem wyłącznie lokalnym, jednak w sezonie 2014/15 był jednym z najważniejszych stadionów serbskiej ekstraklasy, goszcząc w roli gospodarzy nie tylko podupadłego Obilicia, ale też OFK, Rad czy Vożdovac Belgrad.

 

SerbiaGradski Stadion, Surdulica (3312)

Serbia© Stadiontour.at

Pierwotnie stadion w Surdulicy był jedynie zwykłym boiskiem. Dopiero po przebudowie w 1987 otrzymał trybunę południową, której nasyp graniczy z tylnymi ścianami pawilonów wzdłuż ulicy. Te sektory z 1566 miejscami są do dziś największą częścią stadionu (interesującą dzięki niebieskim muralom na ścianach budynków za nią), jednak nie jedyną.

Po awansie Radnika do SuperLigi w 2015 roku stadion przeszedł modernizację wartą 40 mln dinarów i otrzymał proste trybuny po każdej ze stron, mieszczące od 500 do 700 widzów każda.

Reklama