Konkurs: Zaprojektuj stadion w Londynie

źródło: własne

Konkurs: Zaprojektuj stadion w Londynie Tak, Ty! Biorąc udział w konkursie Stadia Designers Cup możesz zaproponować swoją wizję nowego stadionu dla Crystal Palace. Działka pod zagospodarowanie już jest przygotowana.

Reklama

Londyn, jak żadne inne miasto w Europie, nie może narzekać na braki w infrastrukturze stadionowej. Chelsea i Tottenham mimo wielu przeszkód realizują swoje wizje, West Ham już wkrótce wprowadzi się na Stadion Olimpijski, który z kolei „zabrał chleb” swojemu mniejszemu odpowiednikowi w południowo-wschodniej części miasta. W przyrodzie jednak nic nie ginie i tu swojej szansy będzie upatrywał jeden z mniejszych klubów z miasta nad Tamizą – Crystal Palace FC.

Stadia Designers Cup

W sukurs przychodzą mu entuzjaści stadionów piłkarskich z międzynarodowego forum SkyscraperCity.com, którzy wzorem polskich konkursów tj. „Twórcy Stadionów”, „Puchar Projektantów Stadionów” czy „Konfrontacja Projektantów”, chcą „wyręczyć” władze klubu w przygotowaniu koncepcji nowego stadionu Orłów. Znajdujący się zaledwie 2,5 km od Selhurst Park aktualny narodowy obiekt lekkoatletów w Crystal Palace Park na dobre stracił swoją pozycję na rzecz Olimpijskiego giganta, dlatego plany klubu z 2011 roku o powrocie do korzeni znów stają się realne.

Stadia Designers CupOd tamtego czasu założenia pod wieloma względami się nie zmieniły. Klub wciąż chce gonić czołówkę, zarabiać na sprzedaży miejsc w ekskluzywnych lożach i gościć imprezy pozasportowe. Projektanci będą mieli za zadanie przygotowanie koncepcji stadionu dla min. 30 000 widzów z możliwością szybkiej rozbudowy do ok. 40 000 miejsc, uwzględniając w tym co najmniej 40 luksusowych lóż. Możliwość łatwego powiększenia stadionu wpisuje się w plany klubu o stopniowym wzroście frekwencji po przeprowadzce z mniejszego Selhurst Park, a pojemność startowa ma umożliwić starania o miano gospodarza jednej z wielkich imprez rangi mistrzowskiej.

Ponadto uczestnicy konkursu będą musieli sprostać wyzwaniu jakim będzie wpisanie 30-, a właściwie 40-tysięcznika w teren po swoim poprzedniku, nie przytłaczając przy tym okolicy, która ma utrzymać swój „zielony” charakter parku. Samochody zatem nie będą mile widziane, a ciężar transportu kibiców na stadion ma przejąć w głównej mierze komunikacja miejska.

Stadia Designers Cup

Do udziału w konkursie zapraszamy każdego kto posiada umiejętność przelania tego co w głowie na papier lub ekran komputera – projekty jednak muszą ostatecznie zostać zaprezentowane w formie plansz. Nie mamy tu na myśli zaawansowanej koncepcji architektonicznej, lecz jedynie oryginalne przedstawienie swojej wizji.

Prace można nadsyłać do północy 31. stycznia 2016 czasu londyńskiego. Zatem licząc od dzisiaj, projektanci będą mieć ponad 3 miesiące na przygotowanie i przesłanie swojej pracy konkursowej. Regulamin oraz model 3D działki pod stadion, osoby zainteresowane znajdą na stronie jednego z partnerów konkursu – mStadia.net – oraz w oficjalnym wątku na forum SkyscraperCity.com, gdzie uczestnicy będą mogli  konsultować przebieg swoich prac nad wizją. Dodatkowe informacje o konkursie będą się również pojawiać na oficjalnych kontach „Stadia Designers Cup” na Facebooku i Twitterze, a w razie pytań można również skorzystać z adresu email: DesignersCup@mstadia.net.

Zwycięzca zostanie wyłoniony w głosowaniu publiczności, w którym swój udział zapowiedział m.in. redaktor naczelny TheEaglesBeak.com – serwisu kibiców Crystal Palace F.C.

Dodatkową ciekawostką dla polskich fanów tematyki stadionowej będzie fakt, że dwóch z trzech organizatorów pierwszej edycji „Stadia Designers Cup” ma już na koncie udział w polskich konkursach oraz publikacje autorskich projektów w bazie Stadiony.net. Są nimi Paul Olak i Mateusz Cegielski, a w roli współorganizatora wspierać ich będzie Mladen Jankovic z Serbii.

Patronat nad konkursem objęły Stadiony.net, StadiumDB.com oraz wspomniany wcześniej blog – mStadia.net.

Reklama