Bilbao: Dwa warianty zamykania dachu

źródło: ElCorreo.com / własne: MK

Bilbao: Dwa warianty zamykania dachu Instalacja ruchomego zadaszenia na San Mames może wyglądać jak na Stadionie Narodowym lub na Amsterdam Arenie. Koszty są szacowane na poziomie 20-30 mln €.

Reklama

Specjaliści z firmy Idom pracują nad możliwością dodania ruchomego dachu nad nowym San Mames. To próba odpowiedzi na szeroko znany projekt: zacinający na północy Hiszpanii deszcz poważnie uprzykrza oglądanie meczów widzom na dolnych trybunach. Choć już istniejące poszycie jest szerokie, nie okazało się wystarczające.

Według informacji „El Correo” brane pod uwagę są dwie opcje. Pierwsza to pójście tropem Frankfurtu, Warszawy i Bukaresztu, czyli dodanie linowej konstrukcji z rozsuwaną membraną. Taki wariant miałby kosztować ok. 20 mln € (85 mln zł).

O połowę droższe mogłoby być dołożenie dwóch (lub więcej) sztywnych paneli spoczywających na co dzień nad trybunami. Ta opcja, znana choćby z Amsterdam ArenA czy Stade Pierre Mauroy, może pochłonąć 30 milionów (125 mln zł). Obie możliwości przedstawiamy w uproszczeniu poniżej:

San Mames

Niezależnie od wybranego rozwiązania Athletic Bilbao stoi przed poważnym wyzwaniem konstrukcyjnym. Istniejący stadion to kompletna konstrukcja, która będzie wymagała zmian przed montażem dodatkowych elementów.

Jak na ironię, możliwość dodania zamykanego dachu była już analizowana na etapie projektowania pierwotnej konstrukcji i wtedy odrzucono ją jako zbyt kosztowną.

Reklama