Sosnowiec: Ostatnie dni na zgłoszenia architektów

źródło: własne | MK

Sosnowiec: Ostatnie dni na zgłoszenia architektów Tylko do piątku można zgłaszać zainteresowanie zaprojektowaniem nowego stadionu dla Sosnowca. Oto terminarz i konkretne wytyczne wyznaczone w konkursie!

Reklama

Wkrótce dowiemy się, ile pracowni architektonicznych jest zainteresowanych zaprojektowaniem Zagłębiowskiego Parku Sportowego przy Górce Środulskiej w Sosnowcu. Organizujący konkurs SARP Katowice czeka do najbliższego piątku (11.09) na zgłoszenia do udziału w konkursie.

Górka Środulska

Kolejne etapy do końca roku

Na tym etapie nie trzeba jeszcze przygotowywać konkretnej wizji kompleksu sportowego. Na to firmy zakwalifikowane do konkursu będą mieć czas do 22 października (I etap konkursu). Później sąd konkursowy SARP wybierze nie więcej niż 5 prac do finałowej rundy.

Ich twórcy otrzymają czas do 3 grudnia (II etap), by dopracować swoje zgłoszenia, a później wszyscy będziemy czekać na ogłoszenie zwycięzcy. Na razie sztywnego terminu zakończenia konkursu nie ma, jednak powinniśmy poznać najlepszą koncepcję przed końcem roku.

Jak będą oceniać?

Gdyby Sosnowiec zamiast konkursu ogłosił przetarg, kluczowa byłaby cena. Jednak kryteria w trwającym postępowaniu dają twórcom większe pole do popisu. Cena (zarówno budowy, jak i utrzymania) kompleksu będzie stanowić tylko 20% całej oceny za przesłaną pracę.

Zdecydowanie ważniejsze będą przedstawione walory architektoniczno-urbanistyczne. Kompozycja, estetyka, dostosowanie do okolicy i rozwiązania funkcjonalne to elementy, które będą stanowić aż 80% całkowitej oceny prac. Zwycięska koncepcja ma zostać skierowana do realizacji, jednak SARP Katowice zastrzega, że sąd konkursowy może narzucić konkretne zmiany, jakie będzie trzeba wprowadzić w końcowym projekcie.

Na zwycięzcę konkursu czeka 20 tys. zł i zaproszenie do przygotowania kompletnego projektu wykonawczego. Pozostałe prace zakwalifikowane do drugiej fazy konkursu otrzymają po 10 tys. zł.

Co trzeba zbudować?

Zagłębiowski Park Sportowy ma zawierać stadion główny, halę widowiskową (3 tys. miejsc) i stadion zimowy (2,5 tys. miejsc). Do całości ma przylegać w sumie ponad tysiąc miejsc parkingowych, z czego ok. 800 (+ 15 autokarów) dla kibiców.Na założenie przewidziano teren zaznaczony na czerwono:

Górka Środulska

Z oczywistych względów nas najbardziej interesuje stadion. Nowa piłkarska arena dla Sosnowca pomieści 12 tysięcy widzów, ale zachowa możliwość szybkiej rozbudowy o kolejne 3 tysiące krzesełek. Kształt stadionu nie jest narzucony z góry, za to jego wyposażenie jak najbardziej. W sumie pod trybunami znajdzie się ponad 5700 m2 powierzchni użytkowej.

Zdecydowanie najwięcej pochłoną toalety i punkty usługowe, na które przewidziano ponad 2200 m2. Będzie tu miejsce na 180 kabin w toaletach (po 90 dla kobiet i mężczyzn) i 128 pisuarów, 14 kas, 10 stoisk cateringowych, 4 stoiska z pamiątkami czy bar/restaurację. Na trybunach trzeba wyznaczyć ok. 500 miejsc dla VIP-ów, 10 skyboksów mieszczących 10-12 osób czy 100 miejsc dla prasy.

Reklama