Nowe stadiony: Bidżaja, Ghulajzan i Algier

źródło: własne | MK

Nowe stadiony: Bidżaja, Ghulajzan i Algier Zapraszamy na dopiero drugą porcję stadionów z Algierii. Nowe już się budują, ale na razie uzupełniamy starsze, już z historią.

Reklama

Algeria

Stade de l'Unité Maghrébine, Bidżaja (22 000)

Algeria

Główny stadion Bidżaji znajduje się na zachodzie miasta. Składa się z serii bliźniaczych sektorów powstałych niezależnie wokół boiska i bieżni. Jedynie zachodnia trybuna z częściowym zadaszeniem jest jednolita. Do 2009 było tu naturalne boisko, później wprowadzono nową bieżnię i nową, syntetyczną nawierzchnię.

Po zachodniej stronie powstał zespół basenów, z kolei po wschodniej mniejszy stadion lekkoatletyczny. Z kompleksu korzystają dwa istotne kluby.

 

Stade Tahar Zoughari, Ghulajzan (20 000)

Algeria

Stadion leży centralnie w Ghulajzanie, jest częścią kompleksu z basenem olimpijskim i boiskiem treningowym. Podział widowni jest bardzo tradycyjny – trybuny mają formę nasypów na większości obwodu, a wyjątkiem jest żelbetowa główna z dachem i zapleczem. Obiekt nie ma za to południowego łuku.

W warunkach ligowych mógł maksymalnie mieścić 30 tysięcy widzów, natomiast po redukcji pojemność spadła do ok. 20 tysięcy. Jedynie 200 miejsc na trybunie głównej to krzesełka.

Gospodarzem jest założony w 1934 klub Rapide.   

 

Stade Omar Hamadi, Algier (12 000)

Algeria

Powstały w 1935 roku stadion na północy Algieru charakteryzuje się wspaniałym położeniem między Morzem Śródziemnym a wypiętrzonymi wzgórzami. Powstał z dwiema trybunami wzdłuż boiska, później był rozbudowywany.

Algeria

Niestety północna trybuna o dwóch poziomach została zniszczona podczas trzęsienia ziemi w 1980. Jej następczyni została odtworzona dopiero w latach 2000-2002. Na południu jest wyjątkowo ciasno, dlatego powstała tam niewielka trybuna , a z powodu braku miejsca maszty oświetleniowe nie są rozstawione symetrycznie.

Gdy obiekt powstawał, mieścił się w gminie Saint Eugène, która po niepodległości Algierii w 1962 została zmieniona na Bologhine. Stąd też zmiana nazwy obiektu, której w 1998 dopełniło nadanie obiektowi patronatu Omara Hamadiego, bohatera rewolucji niepodległościowej.

 

Stade Mohamed-Benhaddad, Algier (10 000)

Algeria

To największy i najlepszy stadion Kouby, wschodniej dzielnicy Algieru. Powstał w pierwszej połowie XX wieku i od tego czasu nigdy nie był gruntowni modernizowany. Pojawiło się co prawda oświetlenie na masztach, jednak dwie istniejące trybuny zachowały swój wyjściowy kształt.

W latach świetności pojemność szacowano na 15-20 tys. widzów. Dziś ze względów bezpieczeństwa jest zniżona do 10 tysięcy. Dwie żelbetowe trybuny miałyby klasyczny kształt z jednym poziomem i dachem, gdyby nie fakt, że wzdłuż południowej strony boiska brakło miejsca. Dlatego tam stanęła węższa, za to wyższa (dwa poziomy) trybuna.

Reklama