Nowy stadion: Tissot Arena wchodzi do gry

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowy stadion: Tissot Arena wchodzi do gry Oficjalne otwarcie dopiero we wrześniu, ale pierwszy oficjalny mecz już za nami. Poznajcie stadion, który urośnie o prawie 100%, jeśli tylko uda się awansować.

Reklama

To jeden z największych w Szwajcarii publiczno-prywatnych projektów sportowych. Po raz pierwszy w tym kraju pod jednym dachem – zupełnie dosłownie – powstał stadion piłkarski, hala hokejowa i hala do curlingu.

Całość okryta skromnie blachą i siatką, a na dachu z ogromem baterii słonecznych. I to ogromem bardzo dosłownie. Od sierpnia, gdy uruchomiono komplet baterii, Tissot Arena stanowi największą na świecie elektrownię słoneczną sprzężoną ze stadionem piłkarskim. 8100 baterii pokrywa prawie 16 tys. m2 i produkuje ponad 2100 kW (wystarczy dla ok. 500 domów).

Tissot Arena© Carmela Odoni / HRS

Największe trybuny w tym przypadku ma nie stadion, lecz hala, która mieści ponad 6,5 tys. widzów. Piłkarsko FC Biel-Bienne zaczęło użytkowanie z niższego pułapu, ponieważ w chwili otwarcia 8 sierpnia 2015 klub zaczynał sezon drugiej ligi. Jednak po awansie do Super League bardzo niewielkim kosztem pojemność można zwiększyć z 5,2 tys. miejsc do 10 tysięcy.

Tissot Arena© Carmela Odoni / HRS

Dotąd gospodarze rozegrali na nowym stadionie tylko dwa mecze, ale wybór „tylko” 5200 miejsc na start wydaje się trafny. W otwierającym sezon spotkaniu z FC Wil 1900 było co prawda 4750 widzów, ale zaledwie 4 dni później na drugi pojedynek przyszło już tylko 2513 osób.

Trzeba jednak oddać gospodarzom z FC Biel-Bienne, że mieli średni start sezonu, a drugie ze spotkań odbywało się w środku tygodnia. Oby było już tylko lepiej. Oficjalne otwarcie pełnego kompleksu ma nastąpić 25 września.

Tissot Arena© FC Biel-Bienne

Cały projekt we wschodniej części Biel-Bienne udało się zrealizować dzięki kilku czynnikom, między innymi wsparciu kantonu, ulokowaniu centrum handlowego pod arenami sportowymi, a także sprzedaży istniejącego stadionu Gurzelen pod inwestycję prywatną.

Tissot Arena

W sumie kompleks pochłonął ok. 79 mln CHF (ok. 305 mln zł), wliczając również zespół trzech boisk treningowych przy stadionie (powstaną w ciągu najbliższego roku, na razie jest jedno). Jeszcze przed otwarciem udało się pozyskać sponsora w postaci szwajcarskiego producenta zegarków Tissot.

Reklama