Nowe stadiony: Kompletujemy największą ligę świata! (Cz. 1)

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowe stadiony: Kompletujemy największą ligę świata! (Cz. 1) Właśnie dodaliśmy do bazy trzy stadiony powyżej 50 tysięcy miejsc. To dużo? Nie w Big Ten, gdzie należą do najmniejszych! Mamy już komplet wschodniej dywizji, poznajcie największą ligę świata.

Reklama

Prawie wszystkie rekordy frekwencji w USA są bite właśnie tu, w Big Ten. To najstarsza uniwersytecka liga futbolu amerykańskiego. Jest zlokalizowana w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych podzielona na dwie dywizje: wschodnią i zachodnią. Dziś udało nam się skompletować wschodnią dzięki trzem nowo dodanym stadionom. Na mapie znajdziecie też cztery stadiony, które już w bazie Stadiony.net są. Niesamowita jest średnia pojemność stadionów we wschodniej dywizji: 78 758!!! Poznajcie trzy najmniejsze stadiony wschodniej dywizji:

Niebieskie ikony oznaczają stadiony dodane dziś, czarne to areny już znane ze Stadiony.net

Memorial Stadium, Bloomington, Indiana (52 929)

Big Ten stadiums

Nazwa stadionu nawiązuje do historycznego stadionu sportowego Indiana University, który stał w innej lokalizacji, bliżej centrum. Ten nowy powstał w 1960 na północy Bloomington. Wyjściowo posiadał dwie trybuny, które istnieją do dziś w prawie niezmienionym kształcie.

Bardziej imponująca pod względem skali jest zachodnia, która w najwyższym punkcie oferuje aż 106 rzędów na jednym poziomie widowni! Dzięki tak dużej skali już w chwili otwarcia pojemność była bliska 50 tysiącom. W 2003 ta część stadionu otrzymała wysoką wieżę z miejscami komentatorskimi i solidną porcją miejsc biznesowych.

Największa zmiana przyszła w latach 2008-2010. Wtedy powstała nowa północna trybuna, domykająca tę nietypową pod względem formy podkowę. To tam dziś znajduje się większość miejsc komercyjnych na stadionie. Równocześnie po południowej stronie stanął wielki ekran, szeroki na 28 metrów.

Stadion od otwarcia służy rozgrywkom akademickim i wydarzeniom uniwersyteckim. Oczywiście priorytet ma futbol amerykański i zespół Indiana Hoosiers, powstały jeszcze w XIX wieku.

 

High Point Solutions Stadium, Piscataway, New Jersey (52 454)

Big Ten stadiums

Rutgers University bywa określany jako kolebka uniwersyteckiego futbolu amerykańskiego. Pierwszy mecz międzyuczelniany odbył się tutaj już w 1869 roku! Tzn. nie dokładnie tutaj, ale ok. 1,4km na południowy wschód, gdzie pierwotnie rozgrywano mecze. Na aktualne miejsce futbol przeniósł się w 1938 roku, gdzie powstał pierwszy Rutgers Stadium.

Dzisiejszy stadion to już drugi obiekt w tym samym miejscu, zbudowany w 1994 roku. Otrzymał kształt zwartej podkowy otwartej na południu. Trybuny miały jeden wielki poziom widowni (ok. 30 tys. miejsc) oraz dwa górne poziomy wzdłuż boiska (w sumie 10 tys.). Pojemność na starcie wyniosła 41,5 tys. osób.

Taki stan utrzymał się do 2009 roku, gdy zakończono przebudowę. Powstała wtedy nowa trybuna na 11,5 tys. miejsc (pierwotnie miała być większa, jednak kryzys ekonomiczny wpłynął na skalę). Wcześniej dodano też prawie 1000 miejsc biznesowych pomiędzy istniejącymi poziomami na wschodniej trybunie.

Od chwili otwarcia stadion nosił imię po swoim poprzedniku i do dziś jest powszechnie nazywany Rutgers Stadium. Jednak w 2011 roku pierwszym komercyjnym sponsorem została firma High Point Solutions.

 

Capital One Field at Byrd Stadium, College Park, Maryland (51 802)

Big Ten stadiums

Stadion na zachodzie akademickiego College Park istniał już od 1923 roku, choć ten pierwotny nie należał do okazałych. W szczycie mieścił ok. 30 tys. widzów w układzie lekkoatletycznym i z trybunami opartymi o żelbet, stal czy nawet drewno. Jego następca powstał z zachowaniem bieżni, lecz w innej technologii – na wielkich nasypach.

Stworzył podkowę z łukiem po zachodniej stronie i otwartą przestrzenią za wschodnią bramką. Stałe trybuny oferowały niecałe 35 tys. miejsc, dlatego z czasem na koronie stadionu dostawiono aż 22 tymczasowe sektory. Udało się w ten sposób uzyskać aż 10 tys. dodatkowych miejsc.

Byrd Stadium funkcjonował jako lekkoatletyczny aż do 1991, gdy wschodni łuk bieżni zastąpił budynek dla futbolistów, bezpośrednio za bramką. W tym samym czasie za ostatnim rzędem na południu dostawiono niewielką 5-piętrową wieżę, w której powstały miejsca dla prasy i VIP-ów.

Wkrótce potem, w 1995, po północnej stronie stanął ogromny drugi i trzeci poziom. Już nie na nasypach, a w żelbecie. Wreszcie w 2008 wieża na południu została poszerzona, dzięki czemu zmieściły się w niej m.in. 63 loże.

W 2006 roku stadion otrzymał swojego pierwszego sponsora, firmę Capital One. Co bardzo rzadko się zdarza, w przypadku tego stadionu to nie człon komercyjny zaczął budzić wątpliwości, lecz ten tradycyjny. W 2015 roku ruszyła kampania, by usunąć nazwisko Harryego Cliftona Byrda z nazwy, ponieważ zasłużony trener wierzył w wyższość białej rasy i ją propagował.

Reklama