Nowe stadiony: Chińskie piękności

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowe stadiony: Chińskie piękności Najstarszy ma zaledwie 6 lat, a wszystkie te stadiony robią wrażenie. Chyba największe ten przypominający „złote siodło”. Ale „islamski’, „małe ptasie gniazdo” czy „wiklinowy kosz” też są ciekawe.

Reklama

Ordos Sports Center Stadium, Ordos (60 000)

China

Budowa nowego kompleksu na północnym wschodzie Ordosu w Mongolii Wewnętrznej ruszyła w marcu 2012. Od początku głównym założeniem przy projektowaniu był motyw „złotego siodła” jako uhonorowania tradycji miejscowej ludności.

ChinaPekiński gigant w projektowaniu infrastruktury stworzył bardzo wyrazistą koncepcję, w której wizualny efekt siodła jest osiągnięty przez rytm potężnych stalowych kolumn. Kryte złotymi materiałami kolumny zdobią zarówno główny stadion (60 000 miejsc), jak i halę widowiskową (12 000) czy pływalnię (4000). Całe założenie powstało na powierzchni prawie 340 tys. m2 nakładem 7 mld juanów (ok. 4 mld zł).

Główny stadion ma powierzchnię 140 tys. m2 i góruje nad okolicą dzięki 46 wysokim kolumnom. Złoto, czerń, szarość i kolor piaskowy nawiązują do naturalnych barw regionu, ale są przełamywane przez czerwień podtrybunia oraz jaskrawe barwy zdobiące promenady dla widzów. To z kolei hołd dla witalności mongolskiej ludności i wyraz energii płynącej ze sportu.

China

Wewnątrz trybuny podzielono na dwa poziomy. Zielone i złote krzesełka tworzą mozaikę, która ma nawiązywać do kwitnących kwiatów. Po północnej stronie stadionu trybuny są otwarte, a widzów na obiekt prowadzi długa rampa o łagodnym nachyleniu.

Budowa miała pierwotnie zakończyć się pod koniec 2014 roku, jednak ostatecznie miała swój finał dopiero latem 2015, gdy kończyły się przygotowania do 10. Igrzysk Mniejszości Etnicznych (9 sierpnia – 17 września 2015).   

 

Helan Shan Stadium, Yinchuan (39 872)

China

Niezwykłość nowego stadionu w zachodnim Yinchuan opiera się na konstrukcji jego zadaszenia. 20 prawie identycznych segmentów tworzy wysoką na 46,5m kopułę. Kryta szarym poliwęglanem bryła ma 20 obszernych „bram”, których stylistyka przysporzyła stadionowi miana „islamskiego”. Cały obiekt stoi na dużym piedestale powstałym na planie krzyża.

China

Niezależnie od estetyki stadion otrzymał w 2012 roku nazwę Helan Shan, na cześć biegnącego w pobliżu pasma górskiego o tej właśnie nazwie.

 

Daqing Olympic Park Stadium, Daqing (32 031)

ChinaNowy stadion w Daqingu na północy Chin formą ma przypominać kosz. W nowoczesny sposób nawiązuje więc do tradycji rzemiosła ludowego. Dlatego właśnie blachę zewnętrznej kopuły kryją segmenty brązowej siatki i czerwonego poliwęglanu, przypominające sploty. Kluczowym elementem jest jednak 800-metrowy pierścień z czerwonej stali, który wije się nad trybunami i podtrzymuje dach. Wizualnie stanowi „uchwyty” kosza.

China

Stadion powstał niemal w centrum miasta, bezpośrednio przy najważniejszym parku i pomiędzy trzema dużymi jeziorami. Jest częścią nowego parku olimpijskiego, który stanowią również dwie hale i pływalnia. Całość pochłonęła ok. 1,55 mld juanów, z czego stadion wykorzystał o. jedną trzecią (560 mln, czyli 287 mln zł w 2012).

Trybuny mieszczą ponad 32 tysiące widzów, w tym 58 lóż VIP-owskich i dwie duże sale bankietowe. Pod widownią są 4 piętra zaplecza. Najwyższy punkt trybun jest na wysokości 27 metrów, podczas gdy dach osiąga szczyt przy prawie 42 metrach.

 

Jiangyin Sports Centre Stadium, Jiangyin (31 888)

China

Nazywany “małym ptasim gniazdem” stadion stanął w sercu Jiangyin w 2009 roku. Zajmuje połowę powierzchni zabudowy miejskiego centrum sportowego (41,2 tys. m2 z ponad 84 tys. całego kompleksu).

Proste trybuny wieńczy dach z lekkiej membrany, który osiąga 47,8m wysokości. Nocą jasne płótno ożywa dzięki dużej liczbie lamp podświetlających je od spodu. Podobnie jest z żelbetową konstrukcją trybun, która ma osobną iluminację.

China

Reklama