Kraków: Będzie pomnik Kałuży przy Kałuży?

źródło: Onet.pl; autor: michał

Kraków: Będzie pomnik Kałuży przy Kałuży? Na wschodnim przedpolu stadionu Cracovii ma stanąć pomnik Józefa Kałuży. Do jego postawienia trzeba już tylko zgody radnych i ok. 200 tys. zł – informuje Onet.pl.

Reklama

Fundacja 100 lat KS Cracovia chce po wschodniej stronie Stadionu Piłsudskiego postawić pomnik przy okazji 110. urodzin klubu. Nieprzypadkowo tam i oczywiście nieprzypadkowego bohatera. Chodzi o Józefa Kałużę, który właśnie z tej strony obiektu ma już swoją ulicę. Legenda z okresu międzywojnia rozegrała dla Cracovii ponad 400 meczów, strzelając aż 465 goli!

Stadion J. Piłsudskiego

Że Kałuży pomnik się należy, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Dotąd zresztą procedury szły sprawnie. Urzędnicy przygotowali odpowiednią uchwałę, a projekt pomnika autorstwa Czesława Dźwigaja uzyskał pozytywną opinię głównego architekta miasta. Na jego lokalizację zgodził się także miejski konserwator zabytków.

Ostatnim organem miała być rada miasta, ale radni wydali negatywną opinię. Taka decyzja była spowodowana brakiem kosztorysu i wskazania źródeł finansowania pomnika. Fundacja ma przedstawić takie dokumenty, by liczyć na „odblokowanie” inwestycji. Radni nie chcą, by koszt był przerzucony na podatników. Dotąd inicjatorom udało się zebrać ok. 200 tys. zł, czyli połowę kosztu całego pomnika.

Reklama