Nowy projekt: Stadion dopiero na szóstym piętrze

źródło: własne | MK

Nowy projekt: Stadion dopiero na szóstym piętrze Najpierw trzy poziomy parkingów, później dwa piętra galerii handlowej. Na szczycie stadion dla 5 tysięcy widzów. Taki plan mają władze Dubrownika, a 5 niższych pięter ma spłacić sam stadion.

Reklama

W miejscu istniejącego Stadionu Lapad w turystycznym zagłębiu chorwackiego Dubrownika ma stanąć nowy stadion. To plan odświeżany nie pierwszy raz, zresztą. Międzynarodowy konkurs koncepcyjny dla tej lokalizacji przeprowadzono jeszcze w 2009 roku, zresztą jedną z wyróżniających się koncepcji już Wam pokazaliśmy.

Stadion Lapad

Jednak dopiero w 2015 pojawiła się skonkretyzowana wizja realizacji w partnerstwie publiczno-prywatnym. Koncepcja zakłada powstanie trójpoziomowego parkingu podziemnego na ok. 800 aut. Dzielnica Lapad cierpi na poważny deficyt miejsc postojowych, dlatego centralnie położony stadion pomógłby rozwiązać problem i mógłby funkcjonować jako strefa płatna.

Stadion Lapad

Nad parkingiem miałyby z kolei urosnąć dwa poziomy centrum handlowego, a dopiero na nich niewielki stadion dla ok. 5 tys. widzów. W przedstawionej koncepcji partnerem byłby austriacki operator centrów handlowych Supernova. Gigant planuje tylko w przyszłym roku otworzyć trzy kompleksy handlowe w Serbii, a ten w Dubrowniku byłby najdalej wysuniętym na południe z całej międzynarodowej sieci.

Stadion Lapad

To zadaniem Supernovy byłoby sfinansowanie projektu w zamian za koncesję na czerpanie zysków z niego przez 30-40 lat. Miasto zastrzega, że partner może się zmienić, jednak model współpracy pozostanie zbliżony.

Reklama