Nowy projekt: Kolejny dowód, że USA będą piłkarską potęgą

źródło: własne | MK

Nowy projekt: Kolejny dowód, że USA będą piłkarską potęgą Takiego boomu na nowe stadiony piłkarskie nie było od dawna. Dziś pokazujemy skromny projekt, ale skromny tylko z pozoru. Ponieważ powstanie dla rezerw Houston Dynamo.

Reklama

Chyba nic tak nie irytuje zwolenników futbolu amerykańskiego jak widok rosnącej popularności piłki nożnej. Sport, który „nigdy się nie przyjmie” i jest „dla dziewczyn” rośnie jak na drożdżach. Swoją drogą, amerykańskie dziewczyny zdobyły niedawno mistrzostwo świata i oglądało je w finale ponad 25 milionów Amerykanów!

Teraz amerykańska trzecia liga (USL) ogłosiła powstanie 25. klubu: Rio Grande Valley FC. I to gdzie? W Teksasie, teoretycznie bastionie niechęci do „soccera”.

Rio Grande Valley Stadium

RGV FC będą de facto rezerwami Houston Dynamo z najwyższej amerykańskiej ligi MLS i mają bardzo ambitne plany jak na trzecią ligę. Chcą gromadzić co mecz tylu widzów, by zapełnić najnowocześniejszy stadion USL, mieszczący prawie 10 tysięcy.

Nowy stadion dla RGV FC (w lidze USL zagrają od 2016) powstanie w miejscu opuszczonego parku wodnego Super Splash w Edinburg. Teren został wykupiony przez magnata branży budowlanej Alonzo Cantu dopiero w czerwcu, dziś trwają już prace ziemne. Za niewiele ponad pół roku będzie stał gotowy stadion. Mapy przed i po poniżej:

Rio Grande Valley Stadium

Dwie trybuny pomieszczą wspomnianą już rzeszę prawie 10 tysięcy widzów, zostawiając za bramkami miejsce na rozbudowę nawet do standardów MLS (ok. 18 tys.). Konstrukcyjnie stalowe trybuny będą proste, z większością widzów ulokowaną na uniesionym "górnym poziomie" (wzorem Avaya Stadium) i znacznym zadaszeniem.

Rio Grande Valley Stadium

Nie można mieć złudzeń: ten stadion jest stosunkowo tani, niezbyt oryginalny i sam w sobie nie jest przełomem dla ligi. Tyle że USL ogłosiła właśnie, że za przykładem Rio Grande Valley mają w ciągu zaledwie 5 lat (!) pójść wszystkie inne kluby, które jeszcze nie mają stadionów o podobnym standardzie.

Oczywiście o prestiżu futbolu amerykańskiego nie ma co marzyć, jednak ostatnie lata to ogromny wzrost piłki nożnej w USA. O miejsce w lidze MLS walczą wielkie miasta i… kluby futbolu amerykańskiego! Tak było w Atlancie czy Minneapolis, gdy nowe stadiony futbolowe (NFL) zostały zaprojektowane z marszu tak, by od razu spełniać wymogi MLS.

Reklama