Nowa budowa: Stadion MŚ 2018 w Niżnym Nowogrodzie

źródło: własne | MK

Nowa budowa: Stadion MŚ 2018 w Niżnym Nowogrodzie Na razie to ogromny krater, ale już solidnie zabetonowany. Zapraszamy na genialne zdjęcia lotnicze z Niżnego Nowogrodu, gdzie zaczyna rosnąć kolejny stadion Mistrzostw Świata 2018.

Reklama

W Niżnym Nowogrodzie powstaje kolejny 45-tysięcznik na potrzeby Mistrzostw Świata 2018. Codziennie prawie 500 pracowników jest na budowie, a będzie ich znacznie więcej w kolejnych fazach. Wbijają po ok. 50 pali dziennie dla umocnienia fundamentów, w sumie zainstalują 9693 sztuki. W sumie trzeba było usunąć 64 000 m3 ziemi tuż przy nabrzeżu Wołgi, a lokalizacja wyjaśnia dlaczego konieczne jest palowanie.

Stadion Nizhny Novgorod© Stroytransgaz

Liczby są ogromne, bo i rozmach projektu budzi uznanie. W sumie inwestycja pochłonie 140 000 m3 żelbetu, z czego zdecydowana większość pójdzie w fundamenty. Na dziś są gotowe w dwóch trzecich, całość ma być ukończona w grudniu.

Później zaczniemy oglądać szybki wzrost konstrukcji ponad niską zabudowę. Na razie możemy obejrzeć pierwsze zdjęcia z budowy dzięki uprzejmości Slawy Stiepanowa i przy okazji zapraszamy na wspaniałą galerię jego autorstwa, która doskonale pokazuje, że Niżny Nowogród będzie pięknym miastem do odwiedzenia przy okazji Mundialu!

Stadion Nizhny Novgorod© Gelio.Livejournal.com

Budowa stadionu została pod koniec 2014 roku wyceniona na prawie 17 miliardów rubli. Wykonawcą został gigant budowlany Stroytransgaz, który otrzymał na wykonanie stadionu termin do 25 grudnia 2017 (pół roku przed Mistrzostwami Świata 2018).

Co tu powstanie?

Stadion Nizhny Novgorod

Ostateczna wizja budowy stadionu w Niżnym Nowogrodzie utrzymuje wybraną jeszcze w 2012 roku lokalizację na Strelce (dzielnica u zbiegu Oki i Wołgi), za to nadaje planowanemu tam stadionowi zupełnie nową formę. Połączenie masywnego betonu i lekkiej, falującej elewacji ze szkła ma skrywać bogate zaplecze, według szacunków władz żyjące przez 320 dni w roku.

Stadion Nizhny Novgorod

Widownia ma zostać podzielona na dwa piętra, przy czym dolne – przynajmniej częściowo utworzone w ziemnej niecce – ma być znacznie mniejsze. Górny poziom z kolei ma zostać przecięty dwoma poziomami lóż wzdłuż boiska, a na całym obwodzie otrzyma zmienną wysokość.

Reklama