Nowy projekt: Czy to może być Parc de Princes?

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowy projekt: Czy to może być Parc de Princes? Wzrost pojemności i ranga jednego z najlepszych stadionów w Europie – tego chcą właściciele PSG. I to właśnie oferuje międzynarodowy zespół architektów, pokazując swoją propozycję. Czy wejdzie w życie?

Reklama

Ta koncepcja nie jest komercyjną wizją dla rozbudowy Parc des Princes, ale głosem w dyskusji nad przyszłością stadionu. Na ile ważnym głosem – to zależy od zainteresowania najbardziej zaangażowanych instytucji: klubu, merostwa, autora istniejącego stadionu.

Chodzi o losy Parc des Princes po Euro 2016. Stadion potrzebuje rozbudowy, by sprostać aspiracjom Paris Saint-Germain w długiej perspektywie. Roger Taillibert, spod którego ręki wyszedł obecny obiekt, bierze pod uwagę możliwość wzrostu pojemności, ale w jednym z wywiadów sugerował, by nie przekroczyła ona 60 tysięcy miejsc. Ta propozycja oferuje znacznie więcej!

Parc des Princes© Arthur Lapeyrère, Théo M., Antonio Villani / Un Grand Parc

Istniejący stadion to wielki symbol francuskiego sportu i rozrywki, dlatego wymaga subtelnego, wszechstronnego podejścia. Jest traktowany jako ikona architektury, dlatego wszelkie interwencje muszą być przemyślane. Według autorów przedstawionej wizji ma jednocześnie zachować swój charakter i zaoferować nowe, lepsze doświadczenie dla bywalców.

Konstrukcyjnie oznacza to zachowanie charakterystycznych elementów z oryginalnego projektu Rogera Tailliberta z 1972 roku. Żelbetowy dach zostanie jednak usunięty, a w jego miejscu pojawi się nowy, oparty na stali trzeci poziom widowni. Betonowe „żyletki” starego stadionu spotkają się z giętkimi stalowymi „wypustkami”, bo taką formę przyjmą podpory najwyższej kondygnacji. Całość zwieńczy lekki dach na konstrukcji linowej, znany już z wielu innych stadionów.

Parc des Princes© Arthur Lapeyrère, Théo M., Antonio Villani / Un Grand Parc

Przebudowany stadion ma prowadzić dialog na kilku płaszczyznach. Po pierwsze, formy i techniki konstrukcji z 1972 i tej nowej są zupełnie różne. Po drugie, odmienne są dziś założenia architektoniczne i urbanistyczne od tych, które obowiązywały w latach 70. Czy taki dialog będzie możliwy? To zależy od autora pierwszego projektu.

Stadion nie jest zabytkiem historycznym wprost. Zmiany można wprowadzać, ale za zgodą Rogera Taillberta. Ponieważ stadion jest silnym symbolem Paryża i francuskiego sportu, chcemy go zachować i bawić się jego formą. Byłoby znacznie prościej i taniej po prostu go zburzyć i zbudować od nowa – mówi dla Stadiony.net jeden z autorów koncepcji, Arthur Lapeyrère.

Parc des Princes© Arthur Lapeyrère, Théo M., Antonio Villani / Un Grand Parc

Propozycja sugeruje zwiększenie pojemności z 48 do 75 tysięcy widzów (o ok. 60%), by uczynić stadion jednym z największych i najlepszych w Europie. Poza pojemnością wydatnie wzrośnie też powierzchnia użytkowa. Pojawią się biura (33 tys. m2), hotel (12 tys.), muzeum i sklep klubowy (łącznie 4 tys.), a do tego znacznie urośnie strefa hospitality. Autorzy projektu wyliczyli, że PSG może zwiększyć zyski nawet o 236%, z czego o 56% z samych biletów.

Bezpośrednie otoczenie z drogami dojścia do stadionu również zostały przeprojektowane, by umożliwić lepszą organizację ruchu pieszego i transportu publicznego. Przestrzenie będą otwarte, by jeszcze bardziej podkreślić skalę budynku.

Parc des Princes© Arthur Lapeyrère, Théo M., Antonio Villani / Un Grand Parc

Reklama