Nowe stadiony: Hunedoara, Petroszany, Jassy, Botoszany

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowe stadiony: Hunedoara, Petroszany, Jassy, Botoszany Nie znasz tych nazw? Czas to zmienić, zwłaszcza jeśli jesteś kibicem Legii Warszawa. To jedne z większych stadionów w Rumunii, a jeden z nich może być miejscem meczu warszawiaków.

Reklama

Dziś zapraszamy Was na szybką podróż po pięknej Rumunii i jej… mniej pięknych stadionach. Dwa z nich to obiekty rumuńskiej ekstraklasy, ale zanim sprawdzicie które – spróbujcie zgadnąć po zdjęciach i opisach!

Romania

Stadionul Michael Klein, Hunedoara (16 500)

Romania© Football Romania (cc: by-nc-sa)

Otwarty w 1960 roku stadion w Hunedoarze od swojego otwarcia był domem znanego klubu Corvinul, który niestety przestał istnieć w 2004 roku. Wtedy też odbyła się ostatnia modernizacja obiektu znanego z… braku jakichkolwiek, nawet przenośnych toalet.

Smutny los spotkał nie tylko stadion, ale też jego bezpośrednie otoczenie. Kiedyś wielki kompleks rekreacyjny pomiędzy dwoma kluczowymi skrzyżowaniami, dziś teren został w dużej mierze rozparcelowany na cele komercyjne.

Romania© Football Romania (cc: by-nc-sa)

Ostatnim wielkim elementem stadionu jest jego nazwa. Honoruje ona Michaela Kleina, który rozegrał w Corvinulu 313 meczów na przestrzeni 15 lat!

Nominalnie trybuny mieszczą wciąż ponad 16 tysięcy widzów, jednak od 2004 roku faktyczna liczba miejsc siedzących to nieco ponad 3 tysiące.

 

Stadionul Jiul, Petroszany (15 500)

Romania© Football Romania (cc: by-nc-sa)

Górskie miasto Petroszany na początku lat 80. doczekało się wyjątkowo okazałego stadionu. Jego nasypowe trybuny mieściły ok. 30 tysięcy widzów, czyli niewiele mniej niż mieszkańców miało samo miasto. Stadionul Jiul stał się największą areną sportową w regionie Hunedoara.

Romania© Football Romania (cc: by-nc-sa)

Gospodarzem od początku był klub Jiul, zdobywca Pucharu Rumunii z 1974 roku. Sukces sportowy i duże znaczenie zespołu pomogły w budowie obiektu, podobnie jak ostatni dotąd awans do najwyższej ligi Rumunii z 2005 roku przyśpieszył modernizację stadionu. Zainstalowano wtedy krzesełka, które ograniczyły pojemność bardzo znacząco. Niestety, gwałtowny upadek klubu w kolejnych latach sprawił, że stadion popadł w ruinę.

 

Stadionul Emil Alexandrescu, Jassy (11 390)

Romania© Football Romania (cc: by-nc-sa)

Zbudowany na północy Jass stadion powstał w miejscu, gdzie już od międzywojnia odbywały się mecze. Jego budowa przypadła jednak na okres znacznie późniejszy. Już w komunistycznej Rumunii stadion otrzymał w 1960 roku imię Stadionu 23 Sierpnia, kiedy to komuniści obchodzili święto Wielkiego Zjednoczenia Rumunii. Ta nazwa przepadła po zmianie ustroju, gdy w 1990 patronem został Emil Alexandrescu, były burmistrz i piłkarz z Jass.

W swoim układzie stadion zachował dziś niemal niezmieniony kształt z 1960 roku, w tym charakterystyczne spłaszczone łuki, które oferują bardzo ograniczoną widoczność. Jedynie instalacja krzesełek w 2004 znacznie wpłynęła na wizerunek obiektu, jednocześnie zmniejszając pojemność z 15 do 11,4 tys. widzów.

Głównym użytkownikiem stadionu jest CSMS, spadkobierca największych miejscowych klubów piłkarskich. To ten klub otworzył obiekt w 1960, ale przez dekady odbyło się tu wiele imprez, czasem niecodziennych. Były m.in. mecze piłki ręcznej, koszykówki, rugby, żużel, kolarstwo, gimnastyka czy sporty walki.

 

Stadionul Municipal, Botoszany (8500)

Romania© leoleablog.com

Miejski stadion w Botoszanach powstał z pojemnością 12 tys. widzów, jednak z powodu instalacji krzesełek na wszystkich trybunach dziś mieści ok. 8500 osób. Był stopniowo modernizowany w XXI wieku, otrzymując maszty oświetleniowe w 2014 roku. Jego północna trybuna na zapleczu ma lokale komercyjne, tymczasem wolny północno-wschodni narożnik służy za główną bramę na obiekt.

Reklama