Nowe stadiony: Bangalore i Mumbaj

źródło: własne | MK

Nowe stadiony: Bangalore i Mumbaj Dwie indyjskie metropolie zamieszkuje łącznie grubo ponad 20 milionów ludzi po dziś dzień nie doczekały się wysokiej klasy stadionów piłkarskich. Bangalore było blisko, ale budowa trwała 44 lata.

Reklama

Dziś zapraszamy do Indii, w prezentacji których dodajemy dwa kluczowe miasta: Mumbaj i Bangalore. Zamieszkiwane przez odpowiednio 12,5 i 8,5 miliona ludzi, te metropolie mają swoich reprezentantów w najważniejszych krajowych ligach, jednak nie mają nowoczesnego stadionu piłkarskiego.

India / Mumbai & Bangalore

Bangalore Football Stadium, Bangalore (8400)

India / Mumbai & Bangalore© Frank-Jasperneite.de

Planowany w latach 60. stadion piłkarski na wschodzie Bangalore miał być jednym z najbardziej imponujących na świecie. Na trzech poziomach widowni miało się zmieścić 90 tysięcy osób, ale… nigdy do tego nie doszło.

Główna trybuna na zachodzie jako jedyna powstała w założonym kształcie, z układem trójpoziomowym. Rosnące opóźnienia, lawinowy wzrost kosztów, plądrowanie placu budowy przez złodziei – to wszystko wpłynęło na redukcję rozmiaru. By sfinansować budowę trzeba było sprzedawać działki wokół stadionu. Na północnym i południowym krańcu powstały dwa kompleksy komercyjne, a dzięki nim udało się postawić północną trybunę.

India / Mumbai & Bangalore© Frank-Jasperneite.de

Powstawała więc jedna wysoka trybuna na zachodzie i dwie znacznie mniejsze o jednym poziomie (wschód) i dwóch (północ). Południowa strona została niezabudowana, przez co powstał tam slums usunięty dopiero pod koniec XX wieku. Z kolei na początku XXI wieku trzeba było usunąć trzeci poziom głównej trybuny, ponieważ groził zawaleniem.

Stadion udało się domknąć dopiero w 2011, gdy powstał południowy budynek z akademią piłkarską FIFA i niewielkim sektorem dla widzów. Budowa zakończyła się więc symbolicznie po 44 latach. W samą porę, by… zburzyć stadion. Takie plany pojawiały się po 2012 roku, dotąd nie zrealizowane.

 

Cooperage Football Stadium, Mumbaj (4156)

India / Mumbai & Bangalore© Frank-Jasperneite.de

Obiekt powstał na terenach rekreacyjnych pomiędzy historycznymi dzielnicami Mumbaju w 1993 roku. Pierwotnie był wyposażony w skromne drewniane trybuny, które okazały się dalece niewystarczające od 2007. Wtedy Mumbai FC zaczął grać w najwyższej lidze Indii.

Duży skok w poziomie infrastruktury umożliwiła FIFA, która przekazała w 2011 roku 2mln $ na renowację. Pozostałe środki wyasygnował związek piłkarski zachodnich Indii (WIFA), którego siedziba znajduje się na stadionie. Do 2014 roku w etapach zmieniono murawę na syntetyczną, powstało oświetlenie, a także 9 stalowych trybun o łącznej pojemności ponad 4 tysięcy widzów. Docelowo stadion ma urosnąć parokrotnie.

Od 2014 rolę drugiego gospodarza pełni Mumbai City FC, klub ligi ISL, konkurencyjnej dla istniejącej dłużej I-League. Jednak ten zespół mecze rozgrywa również na znacznie większym Wankhede Stadium (do krykieta).

Reklama