Kraków: Centrum Obywatelskie jest, teraz muzeum Wisły?

źródło: własne | MK

Kraków: Centrum Obywatelskie jest, teraz muzeum Wisły? Udało się za drugim razem wyłonić operatora Centrum Obywatelskiego na Stadionie H. Reymana. Teraz kibice Wisły mobilizują się, by pozyskać od miasta środki na otwarcie muzeum.

Reklama

Trzy organizacje pozarządowe zajmą się prowadzeniem Centrum Obywatelskiego pod wschodnią trybuną Stadionu Henryka Reymana. W powtórzonym przetargu najlepiej wypadły Stowarzyszenie Regionalne Centrum Wolontariatu, Pracownia Obywatelska i Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych.

Teraz one będą nadzorować biura przeznaczone dla organizacji pozarządowych. Łącznie do dyspozycji sektora NGO będzie powierzchnia 172 m2, czyli stosunkowo niewiele w skali całego stadionu. Roczny koszt funkcjonowania ośrodka ma wynieść ponad 520 tys. zł, czyli o 25% więcej niż planowano pierwotnie. Rozruch ośrodka ma nastąpić już 1 lipca.

Muzeum Wisły następne w kolejce?

Wielu fanów Wisły Kraków oczekuje też na powstanie muzeum Wisły. Klub piłkarski zapowiadał jego stworzenie od lat, ale jest w zbyt trudnej sytuacji finansowej, by podjąć się wyzwania. Zamiast zwiększać wykorzystanie stadionu, Wisła je zminimalizowała. Dlatego powstał oddolny projekt stworzenia profesjonalnego Interaktywnego Centrum Historii Wisły Kraków im. Henryka Reymana.

Stadion H. ReymanaCentrum miałoby powstać w zachodnim skrzydle trybuny północnej, czyli w części widocznej po prawej stronie zdjęcia. To trybuna fanatyków Wisły. © Łukasz Libuszewski

Do 28 czerwca mieszkańcy Krakowa (niekoniecznie z meldunkiem stałym) mogą zagłosować na projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego. Inicjatorzy oszacowali, że na stworzenie Centrum Historii potrzeba ok. 3 mln zł.

Zdecydowanie największy koszt to adaptacja powierzchni pod północną trybuną (ok. 1,47 mln zł). Milion ma pochłonąć funkcjonowanie ośrodka, który jako instytucja kulturalno-sportowa może nie pokryć kosztów z bieżących przychodów. Po 200 tysięcy ma wynieść produkcja filmu o historii Wisły oraz promocja Centrum Historii w mediach, przez własne nośniki i gadżety.

Reklama