Chorzów: Dach Śląskiego możesz podglądać

źródło: Slaskie.pl

Chorzów: Dach Śląskiego możesz podglądać Stalowe liny jeszcze leżą, ale już wkrótce ruszą w górę. Powoli, za to równomiernie z 40 stron będą wciągane na wysokość ok. 30 metrów. A Ty możesz oglądać proces na żywo.

Reklama

Przygotowana już po raz drugi konstrukcja linowa dachu spoczywa w tej chwili przy samej ziemi, na specjalnie ustawionych podporach. W najbliższych tygodniach będzie jednak piąć się coraz wyżej wewnątrz Stadionu Śląskiego, by ostatecznie zawisnąć na poziomie od 30 do 50 metrów nad otoczeniem.

Przy okazji operacji „Big Lift” Województwo Śląskie uruchomiło dwie kamery internetowe, na których można śledzić postęp inwestycji. Unoszenie 80 lin (40 dolnych i 40 górnych) powinno ruszyć w czwartek lub piątek, a ze względu na konieczność równomiernego unoszenia przez 80 wyciągarek całość potrwa ok. 2 tygodni.

Stadion Śląski© fot. BP Witold Trólka

Masa konstrukcji z pokryciem to ponad 830 ton. Podniesienie konstrukcji linowej dachu polegać będzie na jednoczesnym podciągnięciu każdej z 40 lin napinających wiązary radialne przy pomocy siłowników, wpięcia do pierścieni ściskanych stadionu na poziomie ok. 50 m oraz lin nośnych na poziomie 30 m.

Dodatkowo na zadaszeniu będzie zamontowany system monitoringu obciążenia konstrukcji. Jest to istotne z punktu widzenia oceny prawidłowości pracy konstrukcji w trakcie jej eksploatacji, a w szczególności pracy w warunkach ekstremalnych, tj. w okresie zimowym lub przy ponadnormatywnych opadach śniegu i wichurach.

Reklama