Ostrawa: Nowy stadion w Witkowicach otwarty

źródło: własne | MK; autor: michał

Ostrawa: Nowy stadion w Witkowicach otwarty Kiedy my obchodziliśmy Dzień Matki, w czeskiej Ostrawie doszło do wielkiego otwarcia przebudowanego stadionu miejskiego w Witkowicach. Od nowego sezonu przeprowadzi się tam Banik.

Reklama

Wczoraj odbył się mityng lekkoatletyczny Zlatá Tretra w Ostrawie. To impreza z cyklu Grand Prix IAAF, która od półwiecza jest ważnym elementem europejskiego kalendarza lekkoatletycznego. Na tę okazję otwarto Stadion Miejski w Witkowicach, który w ostatnich trzech latach przechodził całkowite przeobrażenie.

Stadion v Vitkovici© atletikavitkovice.cz

Pokazywaliśmy Wam już projekt, a teraz – dzięki uprzejmości serwisu msstavby.cz – można prześledzić jak zmieniał się plac budowy od 2012 roku. Co ważne, zmieniał się nie tylko dla lekkoatletów, ale też dla piłkarzy. Od sezonu 2015/16 stadion będzie mieć dwóch użytkowników: MFK Vitkovice i Banika Ostrawa, który po 59 latach żegna się ze swoim dotychczasowym stadionem.

Stadion v Vitkovici©www.msstavby.cz

Przeprowadzkę umożliwiła właśnie wielka przebudowa stadionu, zaczęta latem 2012. W pierwszy etapie zburzono wały na ok. 10 tys. osób (stojące) i powstała mieszcząca ponad 5 tys. nowa trybuna wschodnia oraz infrastruktura towarzysząca – budynki na wschodzie i główne wejście na południu budynku. Ten etap został ukończony w maju 2013.

Stadion v Vitkovici© atletikavitkovice.cz

Po przerwie w 2014 zaczęła się dobudowa takich samych sektorów na północnym i południowym łuku. Całość prac zakontraktowano do września 2015, ale udało się otworzyć trybuny dla widzów już 26 maja.

Koszt pokryty w większości przez miasto Ostrawa był szacowany na 936 mln koron, jednak przetargi dały niższe oferty od firm Metrostav i Hochtief (odpowiednio za I i II fazę).  W sumie prace kosztowały 882,4 mln koron (133 mln zł).

Reklama