Nowy projekt: Austria goni za Rapidem

źródło: własne | MK

Nowy projekt: Austria goni za Rapidem W ostatnich latach inwestowali w stadion, ale teraz idą na całość. Austria Wiedeń pokazuje, że ma zamiar konkurować z Rapidem o miano najlepiej zarabiającego na stadionie klubu w kraju.

Reklama

W ostatnich latach widzieliśmy sporo ważnych inwestycji na Franz-Horr-Stadion (komercyjnie Generali-Arena). Doszła nowa trybuna wschodnia (2008), podgrzewana murawa (2009), nowe maszty oświetleniowe (2011), wreszcie nowy narożnik południowo-zachodni (2014). Teraz jednak, gdy Rapid buduje najnowocześniejszy stadion w kraju, Austria pokazała kolejne plany, obejmujące cały stadion.

Generali-Arena© FK Austria Wien

Wizja kompleksowej rozbudowy Generali-Areny zakłada zburzenie po sezonie 2015/16 trybun zachodniej i północnej (powstały odpowiednio w 1987 i 1982 roku). W ich miejscu mają stanąć dwupoziomowe konstrukcje, których poziom dachu zrówna się ze wschodnią trybuną z 2008.

Zachodnia trybuna pomieści sektor gości oraz sektor rodzinny, a północna stanie się nowym sercem stadionu z 28 lożami biznesowymi, 4 dużymi salami i dwiema lożami prezydenckimi. Zaoferuje też gościom dwupoziomowy parking podziemny.

Generali-Arena© FK Austria Wien

Z kolei wschodnia trybuna przejdzie kosmetykę (m.in. wymiana krzesełek), a południowa gruntowną renowację. Ponieważ stadion leży w nietypowym układzie wschód-zachód, to właśnie na południu znajdują się szatnie, 10 lóż VIP czy strefa dla mediów – wszystkie te elementy zostaną odnowione. Bez zmian pozostaną charakterystyczne maszty oświetleniowe.

Generali-Arena© FK Austria Wien

Nowa całkowita pojemność to 17,5 tys. w rozgrywkach krajowych i 15 tys. w międzynarodowych. Najpojemniejsza będzie trybuna zachodnia (5600), a po niej wschodnia za drugą bramką (5050). Trybuna północna zaoferuje 4100 widzów, a odświeżona południowa 2750. Taki układ ma obowiązywać od lipca 2018.

Łeb w łeb z Rapidem?

Allianz Stadion Pokazany prawie rok temu nowy stadion Rapidu zaoferuje rywalom Austrii najlepsze w kraju możliwości zarabiania na dniu meczowym. Nie samym rozmiarem, ponieważ austriackie kluby rzadko ogląda więcej niż 15 tysięcy widzów.

Chodzi o loże i miejsca biznesowe. Tych na stadionie Rapidu ma być aż 40, a to przy pojemności 28 tys. miejsc bardzo dużo. Dla porównania, dokładnie tyle samo ma znacznie większa PGE Arena.

I, choć znacznie mniejszy, podobną ilość będzie też miała Generali-Arena Austrii. 10 na południu, 28 na północy, 2 prezydenckie i 4 sale z widokiem na boisko. Przy pojemności zaledwie 17,5 tys. to bardzo wysoka liczba, która może znacznie pomóc Austrii w rywalizacji o wiedeńskich klientów, a więc i o mocny budżet.

Reklama