Czechy: Ostatni stadion zmodernizowany przed Euro 2015

źródło: CeskaTelevize.cz / własne; autor: michał

Czechy: Ostatni stadion zmodernizowany przed Euro 2015 Ok. 12 mln zł kosztowała w przeliczeniu modernizacja Stadionu Anderów w Ołomuńcu. Prace na głównej trybunie przeprowadzono przed młodzieżowym Euro 2015.

Reklama

Za miesiąc w Czechach rozpoczną się Mistrzostwa Europy U21 – ostatnia edycja przed organizacją tej imprezy w Polsce w 2017. Czesi wybrali cztery stadiony do organizacji turnieju Pragę, Uherské Hradiště i Ołomuniec. W Pradze arenami są oczywiście Eden Slavii oraz Letna Sparty. Pierwszy z obiektów nie był modernizowany, a o pracach na drugim już pisaliśmy.

Dziś zapraszamy do Ołomuńca, gdzie właśnie po 8 miesiącach renowacji otwarto stadion Sigmy. Obiekt był w ostatniej dekadzie modernizowany parokrotnie, dlatego tym razem prace skupiły się na głównej trybunie. Trzeba było spełnić wymogi UEFA w zakresie przestrzeni dla zawodników, sędziów i delegatów, a to wymusiło reorganizację zaplecza trybuny.

Nowy tunel, zmieniony układ ścian (by obie drużyny nie miały interakcji z przedstawicielami UEFA), a także nowe wejście na trybunę to główne zmiany. Prace pochłonęły 80 mln koron, czyli ok. 12 mln zł. Zdecydowaną większość (75%) sfinansował rząd. Kolejne transze zapewniły miasto i region (po 10%), a ostatnie 5% wyłożyła Sigma.

Euro 2015 rozpocznie się 17 czerwca i potrwa do 30. W Ołomuńcu odbędą się 3 mecze grupowe i półfinał. Finał zapowiedziano na stadionie Slavii Praga, jedynym niewymagającym modernizacji przed turniejem.

Andruv Stadion© CeskaTelevize.cz

Andruv Stadion© CeskaTelevize.cz

Reklama