Nowy stadion: Orlando Citrus Bowl Stadium

źródło: własne

Nowy stadion: Orlando Citrus Bowl Stadium Chwilowo jeden z największych stadionów ligowych w USA. Historycznie arena Mistrzostw Świata 1994 oraz Igrzysk Olimpijskich 1996. Poznajcie Citrus Bowl!

Reklama

Gdy otwierano ten stadion w 1936 roku, mieścił poniżej 9 tys. widzów i stanowił futbolowe uzupełnienie kompleksu sportowego ze stadionem baseballowym Tinker Field. Z biegiem lat jednak rósł – do 11 tys. w 1952, potem do 16 tys. w 1968.

Prawdziwa zmiana skali nadeszła w 1976 roku, gdy przebudowany gruntownie stadion przekroczył 52 tysiące miejsc, a w 1989 na wschodzie i zachodzie dobudowano trzeci poziom trybun, dając pojemność ponad 65 tysięcy miejsc. W tej konfiguracji stadion gościł największe imprezy w swej historii – Mistrzostwa Świata FIFA 1994 oraz mecze piłkarskie Igrzysk Olimpijskich 1996.

Citrus Bowl© Kitch (cc:by-sa)

Kolejne zmiany przyszły w 2014 roku, gdy wszystkie dolne trybuny zlikwidowano, zachowując jedynie żelbetową konstrukcję trzeciego poziomu (z 1989). Poniżej powstały zupełnie nowe trybuny o układzie zbliżonym do poprzedniego, ale ze zdecydowanie wyższym standardem. Wszystkie miejsca to indywidualne krzesełka, a każdy widz dostał dodatkowe 15cm miejsca na nogi. Trzymając się tradycji zachowano mniej zabudowaną trybunę północną, która w wyjściowej konfiguracji ma tylko jeden poziom i pokaźny taras.

Citrus Bowl© Chris Gent

Historia najważniejszego miejskiego stadionu obfituje w wiele wydarzeń sportowych, choć obiekt wyjątkowo nie miał szczęścia do stałego gospodarza. Kilkanaście drużyn futbolu amerykańskiego i piłki nożnej próbowało się tu zadomowić, ale jedynie Knights z University of Central Florida zabawili dłużej – od 1976 do 2006. Wtedy jednak zespół wyniósł się na własny stadion, zniechęcony podziałem zysków z miastem.

Z drugiej strony, arena gościła wiele wielkich wydarzeń. Od wspomnianych już Mundialu 1994 i Igrzysk 1996 do corocznych meczów NCAA czy zawodów Wrestlemania. Najważniejszym gospodarzem piłkarskim był dotąd klub Orlando City, który rozgrywał tu swe mecze w latach 2011-2013 (w USL Pro) oraz w 2015 (MLS). Towarzysko pojawili się tu też reprezentanci USA (deklasując Brazylię w 2013) czy mecz MLS All Stars.

Reklama