Nowy projekt: Stade Olympique d’Oran

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowy projekt: Stade Olympique d’Oran Właściwie dlaczego miasto wielkości Krakowa nie może organizować letnich igrzysk?! Okazuje się, że mimo wszystko nie będzie, ale algierski Oran i tak otrzyma nowy stadion olimpijski. No, prawie olimpijski…

Reklama

Zgodnie z planem z 2005 roku Oran w północno-zachodniej Algierii miał otrzymać kompleks olimpijski zdolny zorganizować każdą imprezę piłkarską i lekkoatletyczną na świecie. Tak, Algieria rozważała zgłoszenie jednego z miast do organizacji letnich Igrzysk Olimpijskich, stąd wielkie aspiracje.

Dlatego na obszarze 105 hektarów zaplanowano stadion dla 75 tysięcy (!) widzów, mniejszy obiekt treningowy, halę widowiskową dla 5 tysięcy, dwa baseny olimpijskie, korty tenisowe oraz inne, mniejsze obiekty. Całość ma być dostarczona w 2018 roku.

Stade Olympique d'Oran

Wielki stadion miał powstać do 2012 roku, ale plan zawieszono. Ostatecznie zapadła decyzja o zmniejszeniu pojemności głównego stadionu do bardziej racjonalnych 40 tysięcy miejsc, a jego realizacji nadano priorytet nad pozostałymi elementami.

Budowa ruszyła na świetnie skomunikowanym wschodzie miasta (dzielnica Belgaid) w 2010 i ma dobiec końca wraz z 2015 rokiem. Wyjściowy koszt ok. 140 mln $ nie został dotrzymany mimo zmniejszenia pojemności. Aktualnie obiekt ma pochłonąć ok. 222 mln $.

Stade Olympique d'Oran

Za projekt stadionu odpowiadają znane pracownie DVVD oraz ATSP, która ma na koncie ciekawe realizacje sportowe. Najbardziej oryginalnym estetycznie i inżynieryjnie elementem jest dach. Jego stalowa konstrukcja tworzy przykuwającą wzrok „plecionkę”.

Stade Olympique d'Oran

Większość szkieletu pozostanie odsłonięta po ukończeniu obiektu, jedynie główną trybunę (widoczną z pobliskiej autostrady) okryje wzorzysta woalka. Splecione stalowe prefabrykaty dachu mają dać nie tylko efekt estetyczny, ale też bezpieczeństwo w przypadku trzęsienia ziemi.

Niezależnie od wielkich imprez stadion ma się stać domem czołowego klubu Oranu, Mouloudii (MC Oran). Klub przeprowadzi się więc ze śródmiejskiego Stade Ahmed Zabana.

Stade Olympique d'Oran

Reklama