Katar 2022: Foster zaprojektuje superstadion w Lusail

źródło: własne; autor: michał

Katar 2022: Foster zaprojektuje superstadion w Lusail Rzadko zdarza się, by inwestor odrzucił wszystkie pomysły najlepszych architektów świata. Ale za drugim razem Katarczyków udało się przekonać – stadion finałowy Kataru 2022 zaprojektuje lord Foster.

Reklama

To jeden z najbardziej emocjonujących projektów na świecie. Ok. 15km na północ od Ad Dauhy powstanie bowiem nie tylko stadion, ale całe miasto. Lusail to inwestycja rzędu 38 mld € (ok. 156 mld zł), a nowy stadion ma być jednym z kluczowych elementów. Według koncepcji przedstawionej FIFA w 2010 roku miał to być pierwszy w historii obiekt, na którym cały dach (!) nad trybunami mógłby się rozsuwać.

Lusail Iconic Stadium

Szejkowie już pokazali, że Lusail Iconic Stadium ma być wyjątkowy. I nie chodzi tylko o dodanie „Iconic” do nazwy. W 2014 roku odrzucili wszystkie koncepcje zgłaszane przez najlepszych światowych architektów jako niewystarczające. W maju zeszłego roku zaprosili cztery pracownie do zamkniętego konkursu, a dziś poznaliśmy zwycięzcę: to Foster + Partners.

Najwyższy Komitet ds. Wdrożenia i Spuścizny (SCDL) nie ujawnił jeszcze, jak będzie wyglądać nowy obiekt. Widoczna powyżej wizualizacja z 2010 również powstawała przy udziale pracowni lorda Normana Fostera, ale nie należy się spodziewać dużego podobieństwa ostatecznego projektu. Pewne jest jedynie, że obiekt pomieści na trybunach ponad 80 tysięcy widzów (86 250 we wstępnym wniosku do FIFA).

- To zaszczyt projektować ten szczególny stadion. Jesteśmy zachwyceni zwycięstwem w międzynarodowym konkursie. To będzie ekscytujący krok naprzód w projektowaniu stadionów – pierwszy obiekt, który wyrwie się z formy wolnostojącego stadionu na przedmieściach i powstanie już z myślą o przyszłym mieście, w które z czasem się wkomponuje – powiedział dziś Foster.

Przy opracowaniu ostatecznego projektu Fostera wspierać będą kolejni potentaci w branży projektowania stadionów: Arup oraz Populous. Dorobek wszystkich trzech biur to kilkadziesiąt stadionów, w tym te najlepsze na świecie. Sam lord Foster ma na koncie przede wszystkim londyńskie Wembley oraz zatwierdzony, ale później zaniechany projekt modernizacji Camp Nou w Barcelonie.

Reklama