Azerbejdżan: Drugi stadion Beşiktaşu powstanie… na Morzu Kaspijskim?!

źródło: Azerisport.com / ABC.az; autor: michał

Azerbejdżan: Drugi stadion Beşiktaşu powstanie… na Morzu Kaspijskim?! To może brzmieć niewiarygodnie i jest niewiarygodne. A jednak inwestor mega projektu Wysp Kaspijskich zamierza postawić na jednej z nich stadion. I chce, by była to kopia stadionu budowanego w Stambule.

Reklama

Podobnie jak niektóre kraje arabskie, Azerbejdżan nie oszczędza pieniędzy z wydobycia surowców naturalnych. Aktualnie w budowie jest projekt Khazar Islands (Wyspy Kaspijskie), który zajmie 20km2 na Morzu Kaspijskim.

To zespół 41 wysp, które staną się enklawą bogactwa 25km na południowy zachód od Baku. Kluczowym elementem będzie Azerbaijan Tower - biurowiec wysoki na ponad kilometr.

Khazar Islands

W ramach inwestycji wartej ok. 100 mld € ma też powstać nowoczesny stadion piłkarski (na wstępnej wizualizacji powyżej widoczny w prawym dolnym rogu). Prezydent Avesta Group, firmy prowadzącej Khazar Islands, odwiedził Stambuł. Tam z prezesem Beşiktaşu rozmawiał o możliwości skopiowania stadionu budowanego właśnie dla tego klubu.

Według relacji Avesty obie strony osiągnęły wstępne porozumienie. Na szczegóły trzeba będzie jednak poczekać. Całość projektu Khazar Islands ma być gotowa w 2025 roku.

Khazar Islands

Reklama