SR2014 Nagroda Publiczności: Stadion Roku – Allianz Parque!

źródło: własne; autor: michał

SR2014 Nagroda Publiczności: Stadion Roku – Allianz Parque! Ponad 100 tysięcy Brazylijczyków odwiedziło nas w miesiąc i nie wspierali żadnego stadionu Mundialu 2014 tak licznie, jak ten, który do imprezy FIFA się nie załapał.

Reklama

Jeszcze przed konkursem wiedzieliśmy, że Brazylia będzie licznie reprezentowana wśród głosujących. W końcu 8 nowoczesnych stadionów w rok (rekord konkursu), w dodatku Mistrzostwa Świata… Ale to nie żadna z aren Mundialu, tylko otwarty jesienią Allianz Parque zgarnął tegoroczne wyróżnienie.

Allianz Parque

Niemal od pierwszego dnia w ścisłej czołówce, stadion Palmeiras był regularnie wspierany z Brazylii, choć dopiero w ostatnich dniach głosowania poinformował o nim oficjalnie operator areny.

Liczba głosów przeszła nasze wyobrażenia: 134 725 punktów to więcej niż wszyscy dotychczasowi zwycięzcy konkursu zgromadzili łącznie! Co trzecia osoba głosująca w plebiscycie wybierała ten stadion do swojej pierwszej piątki.

Łącznie osoby wybierające Allianz Parque. reprezentowały 95 krajów (!), oczywiście z najliczniejszą reprezentacją wśród Brazylijczyków (25 223). 1882 osoby głosujące na arenę Palmeiras pochodziły z Rosji, a kolejne 1416 z Turcji. W Polsce 778 osób zagłosowało na ten stadion. Niewiele mniej punktów obiekt otrzymał z Hiszpanii i Węgier.

Allianz Parque

Allianz Parque w ocenie Jury

Nowy stadion Palmeiras musiał mierzyć się z wieloma wyzwaniami. Jednym było dorównanie legendzie stuletniego Palestra Italia, a zupełnie innym wciśnięcie tak dużego stadionu w skrajnie małą działkę. Jak to wielkie wyzwanie udało się zrealizować?

Allianz Parque

Na finezję i efekty nie było wiele miejsca, stąd za te walory arena zebrała umiarkowaną liczbę punktów od Jury. Za to praktyczność konstrukcji budzi uznanie. – Bardzo kompaktowa i wydajna arena została wciśnięta w gęstą zabudowę Sao Paulo. Allianz Parque jest bardzo wielofunkcyjny, z powodzeniem łącząc elementy starych trybun z dużymi ograniczeniami terenu – ocenia Bruno Campos.

Reklama