Rio de Janeiro: Otwarcie Engenhão 1 lutego

źródło: własne | MK

Rio de Janeiro: Otwarcie Engenhão 1 lutego Po przedłużającej się akcji naprawczej stadion olimpijski w Rio de Janeiro doczeka się ponownego otwarcia. Gospodarz obiektu podaje datę, domaga się też zmiany nazwy areny.

Reklama

W piątek odbyło się spotkanie przedstawicieli klubu Botafogo z urzędnikami ratusza w Rio de Janeiro. Jego efektem jest ogłoszenie daty pierwszego meczu po trwającej prawie dwa lata naprawie dachu Estádio Olímpico João Havelange. Botafogo zmierzy się z Boavistą 1 lutego, a dla publiczności otwarte zostaną jedynie dolne trybuny, w sumie ok. 20 tys. miejsc.

Termin był już parokrotnie przekładany, otwarcie miało nastąpić pierwotnie w okolicach października-grudnia. Do dziś jednak nie usunięto wszystkich tymczasowych elementów z placu budowy, jakim stał się obiekt. Wewnątrz trybun przez prawie dwa lata stały 34 stalowe wieże podpierające dach. Z kolei zespół wielkich dźwigów (żurawi i samojezdnych) przekazywał materiały wzmacniające konstrukcję dachu.

Przypomnijmy, że decyzja o zamknięciu stadionu zapadła w marcu 2013, gdy okazało się, że dach grozi zawaleniem. Jego projekt i wykonanie pozostawiały wiele do życzenia, ponieważ mający zaledwie 6 lat dach zaczął się zapadać i mocno rdzewieć.

Zamknięcie stadionu na prawie dwa pełne sezony okazało się katastrofą dla Botafogo. Klub stracił ok. 24 milionów reali (32,7 mln zł) z tytułu gry na nieswoim obiekcie w tym okresie. Przedstawiciele Botafogo domagają się również oficjalnie zmiany patrona. Już od 2012 pojawiają się apele o usunięcie skompromitowanego João Havelange, ale do dziś pozostają bez odzewu. Klub piłkarski jako patrona chce Niltona Santosa, legendarnego zawodnika reprezentacji i Botafogo.

Stadion Olimpijski w Rio de Janeiro będzie główną areną zmagań lekkoatletycznych podczas Igrzysk w 2016 roku. Na czas turnieju jego pojemność wzrośnie do ponad 60 tys. miejsc dzięki górnym trybunom za bramkami. Wymieniona zostanie też bieżnia, po której w ostatnich miesiącach jeździł ogromny dźwig. Poniżej można zobaczyć zdjęcia sprzed tygodnia:

Estadio Engenhao© Cris Dissat, Blog Maracana Online

Estadio Engenhao© Cris Dissat, Blog Maracana Online

Estadio Engenhao© Botafogo

Reklama