Nowe stadiony: Bayreuth, Herford, Dortmund i Kolonia

źródło: własne; autor: michał

Nowe stadiony: Bayreuth, Herford, Dortmund i Kolonia Zapraszamy na nowe prezentacje z Niemiec. Szczególnie polecamy stary stadion Borussii Dortmund, który został mocno przerośnięty przez ten nowy. Ale służy do dziś, choć jest zabytkiem.

Reklama

Hans-Walter-Wild-Stadion, Bayreuth

new stadium© StadionTour.at

Stadion leżący wzdłuż rzeki Czerwony Men powstał zaraz za historycznym centrum Bayreuth w 1967 roku. Od 1974 ma zadaszoną główną trybunę po północnej stronie, która oferuje ok. 3,5 tys. miejsc siedzących. Razem basenem, lodowiskiem i mniejszymi obiektami stadion tworzy centralny kompleks sportowy.

Od 2002 patronem budynku jest Hans-Walter-Wild, wieloletni burmistrz miasta i inicjator budowy. Gospodarzem pozostaje z kolei niezmiennie SpVgg Bayreuth, który notował na tym stadionie widownie ponad 10, a nawet ponad 20 tysięcy osób.

Poza meczami klubowymi swoje spotkania rozgrywały tu też reprezentacje młodzieżowe i kobiece, a pierwszym meczem seniorskich reprezentacji mężczyzn był pojedynek Meksyku z Gambią w 2010. W sezonie letnim wielokrotnie obiekt gościł koncerty światowych gwiazd, jak Bon Jovi, Michael Jackson, Rod Stewart czy Die Toten Hosen.

 

Ludwig-Jahn-Stadion, Herford

new stadium© Groundhopping Merseburg

Powstały w 1955 obiekt na południu Herfordu nosi tradycyjne imię Friedricha Ludwiga Jahna, nazywanego „ojcem gimnastyki”. Na co dzień z obiektu korzystają zespoły SC Herford oraz grający w kobiecej Bundeslidze SV Herford, który ma pierwszeństwo przy ustalaniu terminów.

Główna trybuna znajduje się na południu i oferuje 1400 krzesełek pod dachem. Pozostałe sektory to miejsca stojące, na których maksymalnie mieściło się sporo ponad 20 tysięcy widzów. Dziś obliczone są na 17 tys. osób.

Poza głównym stadionem w kompleksie znajdują się dwa boiska naturalne, dwa sztuczne i jedno ceglane.

 

Stadion Rote Erde, Dortmund

new stadium© Groundhopping Merseburg

Zbudowany już w 1926 roku, stadion wielofunkcyjny był miejscem licznych zawodów sportowych, a także wieców religijnych i politycznych. Od 1937 związała się z nim historia Borusii Dortmund, która rozgrywała tu swoje mecze aż do 1974 roku. Choć w trakcie II wojny światowej obiekt został poważnie uszkodzony, przeszedł remont i rozbudowę, w latach 50. i 60. mieszcząc maksymalnie nawet 42 tysiące widzów.

Dziś stadion ma status zabytku, nadany w 2008. Dotyczy to nie tylko trybun, ale też kamiennych murów otaczających je, na czele z bramą maratońską na południu. Główna trybuna na zachodzie jest dziś bardzo bliska wejściom na Westfalenstadion, który po rozbudowach przyćmił Rote Erde.

Dziś ze stadionu korzystają głównie rezerwy Borussii, choć w swej historii obiekt ma m.in. międzynarodowe mecze Niemiec z Irlandią czy Albanią. Nominalnie pojemność do dziś jest wysoka – wynosi 25 tys. osób. Jednak w praktyce dopuszczalna liczba to 10 tys. osób, w tym 3 tys. na ławkach trybuny głównej.

 

Franz-Kremer-Stadion, Kolonia

new stadium© Groundhopping Merseburg

Zlokalizowany na południowo-zachodnich obrzeżach Kolonii stadion powstał w 1971 roku. Oferuje 10 rzędów krzesełek na trybunie krytej i 9 rzędów miejsc stojących na bardzo zwartych trybunkach okalających całe boisko. Łącznie umożliwia oglądanie meczów prawie 5,5 tysiącom osób.

W 2005 roku obiekt zaadaptował klub 1. FC Koeln na potrzeby rezerw, instalując m.in. krzesełka pod bardzo charakterystycznym dachem. Od 2007 roku obiekt posiada też podgrzewaną murawę.

Reklama