Nowe: 110 lat historii i przyszłość Ebbsfleet

źródło: własne | MK

Nowe: 110 lat historii i przyszłość Ebbsfleet Pewnie znacie ten klub z mediów, bo miał być pierwszym zarządzanym online. Tamten plan nie wypalił. Teraz poznajcie ich dotychczasowy oraz przyszły stadion.

Reklama

Stadion w Northfleet (wschodnie obrzeża Londynu) leży w przemysłowej okolicy ok. 400 metrów od Tamizy. Miejscowy klub rozgrywa tu swoje mecze od 1905 roku. Pierwotnie pod nazwą Northfleet United, później Gravesend & Northfleet FC, a ostatecznie Ebbsfleet United, zespół tylko na przełomie XIX i XX wieku rozgrywał spotkania gdzie indziej. Tymczasowymi gospodarzami byli tu też zawodnicy Dartford FC, Gillingham FC, a także rezerwy Charlton Athletic.

Ebbsfleet United zyskali światowy rozgłos w 2007 jako pierwszy klub zarządzany przez internautów. Zainteresowanie mediów i fanów z całego świata dało początkowo znaczny postęp, jednak w 2013 klub powrócił do tradycyjnego sposobu zarządzania.

Stonebridge Road© Trevor Pipe

Aktualny stadion w znacznej mierze przypomina swoje początki. Zachodnia trybuna to wzniesiony głównie z drewna kryty sektor stojący. Rolę głównej trybuny pełni podobnej wielkości widownia na wschodzie. Za południową bramką jest kryty sektor dla głośniejszych fanów gospodarzy (od 2006 siedzący), a za północną odkryta trybuna stojąca dla przyjezdnych.

Zanim nadeszła wielka reforma z lat 1990, obiekt był w stanie przyjąć nawet 10 tys. widzów. Rekordowa widownia oglądała mecz przeciwko wielkiemu Sunderlandowi z 1963, kiedy oficjalnie było tu ponad 12 tysięcy widzów. Po zmianach w przepisach udało się maksymalnie zgromadzić 4068 osób w meczu przeciwko Canvey Island (2002).

Od 2009 klub stara się o pozwolenie na przebudowę stadionu. Pierwotna koncepcja została odrzucona przez lokalne władze, jednak w 2015 roku klub ze zmodyfikowaną koncepcją (porównanie poniżej) zdołał pozyskać poparcie samorządu. Oficjalnie 23 stycznia Ebbsfleet złożyli wniosek o pozwolenie na budowę. Do 23 lutego trwają konsultacje społeczne. Jeśli się uda, za trzy lata powstanie tu obiekt wart prawie 20 mln zł (3,5 mln funtów).

Stonebridge Road

Koncepcja zakłada w pierwszej fazie wyburzenie zachodniej trybuny krytej, której żywotność władze oceniły na maksymalnie 2017 rok. W miejscu starego sektora ma powstać nowa trybuna główna z rozległym zapleczem. Nad jednym poziomem widowni mają powstać skyboksy oraz sala konferencyjna.

Równie duża będzie trybuna południowa, która ma na części długości otrzymać również drugi poziom i miejsce na dalszą rozbudowę. Trybuny na wschodzie i północy będą skromniejsze – jedynie z małym dachem nad kilkoma rzędami widowni. Całkowita pojemność obiektu ma wynieść 6 tys. widzów, z czego jedną trzecią będą stanowić miejsca stojące.

Efektowna koncepcja powstała w biurze Alexander Sedgley znanym z innego lokalnego stadionu – drewnianego Princes’ Park w Dartford.

Stonebridge Road

Reklama