Innowacje: Hale i pływalnie pod boiskiem

źródło: własne | MK; autor: michał

Innowacje: Hale i pływalnie pod boiskiem Brzmi przewrotnie i jest przewrotnie. Dzięki niezwykłemu układowi brazylijskim architektom udało się zmieścić na małej działce całą infrastrukturę i do tego park, który przy tradycyjnych kubaturach by się nie zmieścił.

Reklama

To nie innowacja technologiczna, ale społeczna. Biuro projektowe OSPA z Porto Alegre postanowiło zaplanować kampus uniwersytetu medycznego UFCSPA tak, by maksymalnie otworzyć go na studentów i uczynić miejscem spotkań również dla mieszkańców okolicy.

Na 25 tys. m2 tradycyjnie budowane stadion lekkoatletyczny, hala sportowa z pływalnią oraz budynki akademickie zajęłyby całą powierzchnię:

Canoas UFCSPA Campus

Dlatego w OSPA podjęto szereg zabiegów, by pogodzić wymaganą ilość infrastruktury z zapotrzebowaniem na przyjazne i otwarte otoczenie. Hale sportowe i boisko zostały połączone w jeden duży obiekt. Boisko z bieżnią znajdzie się na ogromnej kratownicy, która jednocześnie będzie stanowić dach dla trzech boisk do koszykówki, kortu tenisowego i dwóch basenów.

Canoas UFCSPA Campus

Pomieszczenia akademickie podzielono z kolei na dwa osobne budynki zamiast jednego, co umożliwia fazowanie projektu. Jednocześnie uniknięto skupienia wszystkich pomieszczeń w jednym miejscu. Stworzenie pod budynkami tuneli uczyniło z nich bram stanowiących wejście na teren kompleksu.  

Canoas UFCSPA Campus

Dzięki tym wszystkim zabiegom udało się stworzyć ciągłą przestrzeń publiczną z miejscem na skwer, park, a nawet częściowo kryty amfiteatr. Architektura jest lekka i łatwa w wentylacji, która w dużej mierze przebiegać będzie naturalnie. Niemal na całej powierzchni można zbierać deszczówkę do ponownego wykorzystania.

Projekt studia OSPA wygrał w minionym roku pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym i ma zostać skierowany do realizacji w mieście Canoas, gminie obrzeżnej Porto Alegre.

Canoas UFCSPA Campus

Canoas UFCSPA Campus

Canoas UFCSPA Campus

Canoas UFCSPA Campus

Canoas UFCSPA Campus

Canoas UFCSPA Campus

Reklama