RPA: Kapsztad pierwszym miastem pozywającym wykonawcę stadionu

źródło: TimesLive.co.za

RPA: Kapsztad pierwszym miastem pozywającym wykonawcę stadionu Po ujawnieniu skandalicznego ustawiania przetargów w przypadku aż 6 stadionów Mundialu 2010, Kapsztad jako pierwszy żąda odszkodowania na drodze cywilnej.

Reklama

W połowie 2013 roku Komisja Konkurencji (odpowiednik UOKiK) nałożyła kary ok. 500 mln zł na firmy, które zbudowały 6 stadionów Mundialu 2010. Sektor publiczny odzyskał w ten sposób część pieniędzy z ustawionych przetargów, które zawyżyły koszty o prawie 20%.

Teraz Kapsztad jako pierwsze miasto zamierza dochodzić roszczeń na drodze cywilnej od wykonawców swojego stadionu – najdroższej areny w tej części świata. Burmistrz Patricia de Lille zapowiedziała żądanie odszkodowania w wysokości 400 mln ZAR (ok. 120 mln zł) od konsorcjum Murray & Roberts oraz Wilson Bayly Holmes-Ovcon (WBHO).

Władzom miasta odzyskanie jakiejkolwiek kwoty z monstrualnego kosztu budowy Cape Town Stadium bardzo się przyda. Stadion dziś jest bowiem jednym z największych finansowych balastów Kapsztadu i nie ma perspektywy wyjścia na zero, a co dopiero pokrywania kosztów budowy (ok. 2 mld zł).

Cape Town Stadium© GMP Architekten

Reklama